İçeriğe geç

Türkiye’nin Gezilesi Müzelerini Listeledik

Çağları ve imparatorlukları kapsayan zengin tarihi ile Türkiye’nin müzeleri, sanatın yanı sıra çarpıcı eserler ile doludur. Ülkenin kalbinin attığı İstanbul’un ünlü müzelerinden, diğer şehirlerde daha az bilinen ancak aynı derecede önemli olan müzelere kadar, kültürel bir gezi için en önemli müzeleri listeledik…

Kariye Müzesi 

Orta Çağ’dan kalma Bizans Rum Ortodoks kilisesinin tarihi, 4. yüzyılın başlarına kadar uzanır. Burası, en çarpıcı Bizans freskleri ve mozaiklerine sahiptir. 16. yüzyılda Osmanlı döneminde bir camiye dönüştürülen Chora Kilisesi, daha sonra 1948 yılında müzeye dönüştürüldü ve Kariye Müzesi adını aldı.

Adres: Dervişali Mahallesi, Kariye Cami Sk. No:8, Fatih, Istanbul,

Efes Arkeoloji Müzesi

Antik Yunan Efes kenti kalıntılarını deneyimledikten sonra, daha fazla eserin sergilendiği Efes Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. Burada; Artemis Tapınağı kalıntıları, çeşmeler, heykeller, madeni paralar ve çok daha fazlasını bulacaksınız.

Efes Arkeoloji Müzesi, Atatürk Mahallesi, Atatürk Mah, Uğur Mumcu Sevgi Yolu, Selçuk, İzmir

Sakıp Sabancı Müzesi 

Boğaz’a bakan ünlü Sabancı ailesine ait olan güzel bir konakta yer alan Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’un en saygın sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor. Burada; Rodin, Picasso, Monet ve Anish Kapoor’un çalışmalarını bulabilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan Mahallesi, Sarıyer, İstanbul

Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma, 1.700 metrekarelik güzel ve iyi korunmuş mozaiklere sahiptir. Gaziantep’te bulunan müzenin ismi; 2000 yılında bir baraj projesiyle su yüzüne çıkma tehlikesiyle karşı karşıya kalan antik Zeugma kentinden geliyor. Müzenin en popüler parçası; karanlık bir odada sergilenen “Çingene Kız” mozaiği.

Adres: Mithatpaşa Mahallesi, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı, Şehitkamil / Gaziantep

İstanbul Modern Müzesi 

İstanbul’un çağdaş sanat merkezi; şehrin ve ülkenin en önemli müzelerinden biridir. Burası, her zaman yerel ve uluslararası yeteneklerden mükemmel sergiler sunmaktadır. İstanbul Modern’in heykel bahçesi ve Boğaz manzaralı kafesi de favoriler arasında.

Adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Cd., Beyoğlu, İstanbul

Mevlana Müzesi

Ünlü şair ve Sufi mistik Celaleddin Rumi’nin türbesi, Konya’yı ziyaret etmek için başlıca nedenlerinden biridir. Turkuvaz kubbesiyle göze çarpan güzel yapı, Konya’da ve Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Adres: Mevlana Müzesi, Aziziye Mah., Mevlana Cd. No: 1, Karatay, Konya

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)