İçeriğe geç

Karabük’ün İncisi Safranbolu’da Bir Gezi

Bu tarihi kent; kırmızı kiremitli çatılı evleri ve kıvrımlı sokakları ile gördüğünüzde sizi kendine hayran bırakacak bir yerdir. İlk olarak değerli baharatların safranı olarak tanına Safranbolu, şimdilerde butik otellere dönüştürülmüş köşklere sahip olsa da, tarihin içine karışmak isteyenleri hala kendine çekmeyi başarıyor. Safranbolu’da bir gün geçirmek, büyüleyici Osmanlı tarihini görmenizi sağlıyor. Eski hamamda birkaç saat ya da mağazalara göz gezdireceğiniz Arnavut kaldırımlarda yürürken, kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Yenice Ormanı’nda yürüyüş yapmak ve Safranbolu sokaklarını keşfetmek, 1994 yılında UNESCO’nun burayı neden Dünya Mirasları listesine aldığını size gösterecek.

Anadolu’ya bir gezi planlıyorsanız, gezi listenize Safranbolu’yu da ekleyin. Burada yapılacak şeyler diğer bölgeler kadar bol olmayabilir, ancak kesinlikle keşfetmeye değer bir yerdir. Bir dönemin bu önemli ticaret yolu bölgesi, bir zamanlar büyük Osmanlı günlerinin bir hayaliydi. O dönemden kalma ve mükemmel bir şekilde korunmayı başarmış bir çok konak da görülmeye değer. Peki, Safranbolu’ya yolunuz düştüğünde, görmeniz gereken yerler nerelerdir? Bu yazıda onları listeledik!

Meşhur Çarşı

Safranbolu’da görülmesi gereken yerler listesinin başında çarşısı geliyor. Çarşıda yürümek, Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürümek demektir. Buradaki her şey, gözleriniz için adeta bir şölen. 17. yüzyılda zengin bir tüccar bölgesi olan Safranbolu’nun eski evlerinin çoğu, şimdilerde butik otellere ve restoranlara dönüştürüldü.

Ayrıca, Osmanlı döneminin yaşamını yansıtan ilginç müzeler de var. Osmanlı günlük yaşamına şahitlik etmek için, çarşıdan ara sokaklara doğru yürüyebilirsiniz.

Karnımızı Doyurduk

Safranbolu’nun yöresel mutfağını tadabileceğiniz bol miktarda sevimli kafe bulabilirsiniz, ancak Atış Cafe, dost canlısı işletmecileri ve ev yemekleri ile favorimiz. Biraz daha nostalji isterseniz, İmren Nostalji Cafe&Lokumları’na uğramadan geri dönmeyin. Seyahatlerimiz sırasında bolca börek yedik, ancak su böreği, burada yediğimiz en iyi lezzetlerden biriydi.

Yemeğin üzerine bol köpüklü Türk kahvesi içmek isterseniz, siz de bizim gibi Saraçoğlu Kahve Evi’ni tercih edebilirsiniz. Burası, kahveyi lokum eşliğinde servis ediyor. Ayrıca, gümüş tepside şerbet ikramları da var.

Müze Ziyareti

Safranbolu’nun sokakları ve çarşısında çektiğiniz fotoğrafların ardından, biraz da kültürel faaliyette bulunmak isterseniz, meşhur Kent Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzeye dönüştürülen bu eski sarı hükümet binasını ziyaret etmek için tepeye çıkın. Burada yer alan koleksiyon, Safranbolu’nun tarihini ve bölgenin kültürünü yansıtıyor. Burada; Osmanlı dönemine ait tipik ev eşyaları, mücevherler, kostümler ve tekstil ürünlerinin yanı sıra geleneksel el sanatları atölyeleri içeren bir etnografik bölümün sergilendiği sergiler de var. Ayrıca, avlunun hemen dışında, 18. yüzyılda Büyük Veziri İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bir saat kulesi de bulacaksınız.

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)