İçeriğe geç

Burası Trabzon Ayasofya Müzesi

Bir zamanlar kilise, daha sonra hastane, cami ve şimdilerde bir müze… Trabzon Ayasofya Müzesi, Türkiye’de Bizans döneminin en iyi korunmuş yapılarından biri. Müzeye giriş ücretsizdir ve burada her inanç ziyaretçileri için çok fazla şey var. İstanbul’dakinden çok daha küçük ve daha az ünlü olabilir, ancak Trabzon Ayasofya Müzesi de mimari bir ihtişama, huzura ve güzelliğe sahiptir.

Trabzon’da yer alan Ayasofya’nın tarihi, Türkiye’nin geçmişini yansıtıyor. 13. yüzyılda bir kilise olarak inşa edilen yapı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde camiye dönüştürülmüş. Daha sonra bir hastane olarak kullanıldı ve 1964 yılında müzeye dönüştürüldü. Evangelistlerin ve yükselen meleklerin renkli freskleri, Osmanlı döneminde elden geçirildi ve 1950’li yılların sonunda, İngiliz sanat tarihçisi David Talbot Rice tarafından onarıldı.

Müzede, hayran kalacağınız düzinelerce resim var ve burası kesinlikle gezmeye değer. Birçok tarihçi tarafından Türkiye’de en iyi korunmuş Bizans dönemi binası olduğu düşünülen yapı, İstanbul’a 650 km uzaklıkta ve İstanbul’daki kuyruk ve kalabalıktan eser yoktur. 13. yüzyılda inşa edilen Trabzon Ayasofya, ortadaki tipik kubbe yapısıyla Bizans mimarisinin iyi bir örneğidir. İstanbul’daki benzerindeki gibi Trabzon’daki Ayasofya’nın tarihi de aynıdır. Hayatına bir kilise olarak başladı ve Evliya Çelebi’ye göre “inanmayanların olduğu bir zamanda inşa edildi”. Daha sonra 1511 yılında camiye dönüştürüldü.

Kilise olarak inşa edildikten sonra, Rusların bölgeyi işgal etmesinden sonra hastane olarak kullanılmaya başladı. Ardından 1958-1962 yılları arasında restore edilerek müze olarak kullanılmaya başlandı. 2013 yılının Temmuz ayında cami olarak kullanılmaya başlandı, ancak yine de ziyaretçilere açıktır. Trabzon’daki Ayasofya, İstanbul’dakinden daha küçük olabilir, ancak Trabzon’daysanız, “mutlaka görmeniz gereken yerler” arasındadır.

Buraya gelirseniz, küçük kuşların tavana uçuştuğunu ve yüksek camların çıkıntılarına dayandıklarını görebilirsiniz. Burada duvarları renkli freskler süslüyor. Ayrıntılar ilginizi çekiyorsa, ne anlama geldiklerini öğrenmek için iyi bir rehbere ya da bir seyahat kitabına ihtiyacınız olacak.

Giriş: Ücretsiz

Adres: Fatih Mah., Zübeyde Hanım Cad., 61040 Ortahisar/Trabzon

 

Tarih:Seyahat Rehberi

Tek Yorum

  1. Funda Funda

    Pazar günü Trabzonspor-Fenerbahçe maçını izlemek için Trabzon’a gelmiştim. Normalde Sivas’ta yaşıyorum ama aslen Trabzonluyum. 🙂 Hiç gitmemiştim Ayasofya müzesine. Arkadaşlar illa dedi gidelim, gezelim. Dünya gözüyle bizde gördük. Sitede Buse’nin yazısını görünce çok şaşırdım. Dedim acaba beni mi takip ediyor. :p

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)