İçeriğe geç

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Köy ve Kasaba

Şehir kalabalıklığından kaçıp, sakin ve huzurlu bir tatil rotası oluşturmaya karar verdiyseniz; Türkiye’nin pek çok yerinde, birbirinden güzel, küçük ve sevimli köy ve kasabalarda, keyifli bir tatil programı planlayabilirsiniz. “Peki, nereye gideceğim?” diyenler için bu yazıda; seyahat etmeyi seven gezginlerin, doğa aşıklarının ve fotoğraf çekmeyi seven herkesin mutlaka gitmesi gereken 5 küçük köy ve kasabayı derledik…

Asos

Çanakkale’nin Ayvalık ilçesine bağlı Behramkale köyünde bulunan antik bir kent olan Asos; muhteşem denizi, verdiği huzur ve görmeye değer tarihi yapıları ile Çanakkale’ye gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Eski bir balıkçı limanı olan Asos’ta, köy ve şehir yaşamı birbirine karışmıştır.

Burada, sevimli küçük iskelesinde yer alan butik otellerde konaklayabilir ve huzurlu bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Tarih sahnesinde pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Asos’ta yapılan arkeoloji çalışmaları, bölgenin tarihinin Tunç Çağı’na kadar gittiğini göstermektedir. Ne dersiniz? Tarih sahnesine şahitlik etmeye gitmeye de değer mi?

Alaçatı

Eskiden sevimli, sessiz, sakin, kendi halinde bir mahalle olan Alaçatı’nın şimdilerde ticarileştiğini ve eski büyüsünü kaybettiğini düşünsek de, yine de görülmeye değer. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı, rüzgar sörfü ile ünlüdür diyebiliriz. Bununla birlikte, eğer Alaçatı’nın gerçek keyfini çıkarmak isteyenlerdenseniz, buraya gitmek için yaz dışında başka bir mevsim tercih etmelisiniz.

Kayaköy

16. yüzyılda Yunanlılar tarafından inşa edilen Kayaköy, 19. yüzyılın başlarında gerçekten kalabalıktı. Okullar, kiliseler, dükkanlar ve işletmeler, uyum içinde işletiliyordu. Hayat güzeldi ve köy, bir topluluk halinde gelişiyordu. Kayaköy, 20. yüzyılın başlarına kadar 20.000 kadar Rum Ortodoks sakinine ev sahipliği yapıyordu. Köyün tarihinin dönüm noktası ise, köyde Yunanlılar ile Türklerin yan yana yaşamaya başlaması ile başladı.

Şirince

Bir dönem Şirince adını bol bol duyduk; ancak onun tarihi çok daha eskilere gidiyor. Aslan, Efes’in yıkılmak üzere olduğu günlerde, Yunanlılar için bir sığınak olan Şirince; üzüm bahçelerinin manzarası içinde yer alan korunmuş evlere sahiptir.

Kaleköy

Simena olarak da bilinen bu sahil köyü; birbirlerine neredeyse yapışık olarak yaşayan 300 kişilik nüfusa sahiptir. Burası, çok fazla sokağa sahip olmak için çok küçüktür ve her yer, köy evleri ile örtülüdür. Bu otantik manzara, kesinlikle görmeye değer!

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)