İçeriğe geç

Balıkesir’in Tarihi Yerlerine Bir De Böyle Bakın

Marmara bölgesinin çok fazla öne çıkmayan, kendi halinde, güzel şehri: Balıkesir. Tarihe tanıklık eden bu şehrin; antik kentleri, camileri, kiliseleri, müzeleri, kendine has evleri ile gittiğinizde sizi büyüleyeceği kesin. Balıkesir’e gidiyorsanız, fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın! İşte, Balıkesir’in tarihi yerleri…

Agios Yannis Kilisesi

Burada keşfedebileceğiniz çok fazla yer var. Agios Yannis Kilisesi de onlardan biri. Son dönemde popüler olması nedeniyle biraz daha kalabalıklaşsa da, Balıkesir’in huzurlu adresi Cunda Adası’nda yer alan Agios Yannis Kilisesi, muhteşem bir manzaraya sahip olan bir noktada yer alıyor. İçerisinde bir de kafe var, dilerseniz orada da oturabilirsiniz.

Antandros Antik Kenti

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan Antandros Antik Kenti’nin tarihinin M.Ö 12. yüzyıla kadar dayanıyor. Ayrıca, Antandros’un varlığının daha eskilere dayandığını gösteren buluntular da ele geçmiştir.

Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi

Balıkesir’in tarihi yerlerinden bir diğeri de Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi. Şimdilerde ticari bir mekana dönüşmüş olsa da, yine de Balıkesir’e gidildiğinde görülmeye değer. Güzel mimarisi ile bu güzel kilise, 1858 yılında inşa edilmiş.

Cunda Adası Fahrisin Tepesi

Balıkesir’in tepeleri meşhurdur. Fahrisin Tepesi de Balıkesir’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Cunda Adası’nın en romantik yerlerinden biri olan bu tepe, sevgili ya da eşle yapılan ziyaretler için ideal bir nokta. Tepeyi, özellikle akşam saatlerinde ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Balıkesir Saat Kulesi

Hemen her şehrin meşhur bir saat kulesi vardır. Şehrin merkezinde yer alan kulenin tarihi 19. yüzyıla kadar gidiyor. İstanbul’un meşhur Galata Kulesi’nin bir benzeri olarak Girit’li Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen bu kule, Osmanlı mimarisini güzel bir şekilde yansıtıyor. Balıkesir merkezdeyseniz, saat kulesinin bol bol fotoğrafını çekin.

Palata Çeşmesi

18. yüzyılın başlarında inşa edilen Palata Çeşmesi, günümüzde de eski görüntüsünü korumaktadır. Etrafında eski dönemlere ait kalıntıların da yer aldığı çeşmenin varlığı, bölgenin çok eski bir yerleşim yeri olduğunu da göstermektedir. Palata Çeşmesi, Balıkesir’de görülmesi gereken tarihi yerlerden.

Tarih:Gezilecek Yerler

Tek Yorum

  1. Yazınızı zevkle okudum. Tarihi çeşmeye yazılan şu yazıları gördükçe çok üzülüyorum. Yıllara meydan okuyan o kadar çok tarihi eserimiz var ki fakat insanlardan koruyamıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)