İçeriğe geç

İstanbul Gezisinde Kaçırılmaması Gereken Yerler

İstanbul’un en önemli turistik yerlerinden bahsederken akla ilk gelen yerler; Sultanahmet, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı gibi gözde mekanlardır.Ancak bu güzel şehirde, bilinen turistik mekanları gördükten sonra, kaçırılmaması gereken çok daha fazla yer var! İşte onlardan bazıları…

Kariye Müzesi

4. yüzyıla ait kilise binası, İsa’nın yaşamını betimleyen nefes kesici Bizans freskleri ve mozaikleriyle ünlüdür. Kariye Müzesi, İstanbul gezisi yapmak isteyenler için, turistik gezi rotasına eklenmesi gereken yerlerden. Müzeyi, haftanın 7 günü 9:00 ile 16:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı

Topkapı Sarayı’nda 400 yıldan daha uzun geçen bir sürenin ardından Abdülmecit, hem Boğaz’daki konumu hem de o dönem oldukça popüler olan Avrupa tarzı dekor ve mimarisi nedeniyle sarayı Dolmabahçe Sarayı’na taşımaya karar verdi. Sarayı, haftanın 7 günü 09:00 ile 16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Fatih Cami

Fatih Sultan Mehmet Cami olarak da bilinen bu çarpıcı caminin adı, 1453’te İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’ten geliyor. Cami, 1463-1470 yılları arasında inşa edildi ve daha sonra büyük bir depremden sonra 1771 yılında yeniden inşa edildi.

Fethiye Cami

Balat’ta konumlandırılmış olan Fethiye Cami, İstanbul’da az bilinen ama mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Şehrin bilinmeyen Bizans kiliselerinden biri olan ve sonraları camiye dönüştürülen Fethiye Cami; Kariye Müzesi ve Ayasofya’nın ardından, en büyük üçüncü Bizans freskleri ve mozaiklerine sahip olması nedeniyle gerçek bir keşif rotası olacaktır.

Fener Rum Erkek Lisesi

Balat ve Fener’in tarihi mahallesinin üzerinde kırmızı bir kale gibi yükselen Fener Rum Erkek Lisesi’nin hala öğrencisi var. Bu yapının tarihi, mahallenin İstanbul’un zengin Yunan Ortodoks aileleri tarafından işgal edildiği bir döneme uzanıyor.

Kalenderhane Cami

İstanbul’da kırmızı tuğlalı iç mekanı ile öne çıkan bir başka güzel ama büyük ölçüde bilinmeyen cami olan Kalendarhane Cami, daha sonra camiye dönüştürülen bir Doğu Ortodoks kilisesiydi.

Beylerbeyi Sarayı

Osmanlı sultanlarının boş zamanlarına hizmet eden İstanbul’un birçok güzel sarayından biri olan Beylerbeyi Sarayı, Anadolu yakasında olduğu için turistik geziler sırasında genellikle göz ardı edilse de; hem mimarisi, hem lüks dekoru hem de güzel bahçesi ile mutlaka görülmeye değer bir yer.

Zeki Paşa Yalısı

İstanbul Boğazı’nın konakları oldukça meşhur ve onları görmenin en iyi yolu, bir Boğaz turu yapmaktır. Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen Zeki Paşa Yalısı’nı, İstanbul gezinize dahil etmelisiniz.

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)