İçeriğe geç

Bursa’nın Gizli Balıkçı Köyü: “Trilye”

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alan Trilye, birçok ziyaretçinin hala gizli yeridir. Marmara Denizi’nin bu cennet gibi balıkçı köyünün tarihi yapılarını ve renkli eski evleri özellikle dikkat çekicidir ve kesinlikle görülmeye değerdir!

Trilye, MÖ 5. yüzyıla kadar uzanan bir yerleşim yeridir. Bilinen eski Yunanca ismi Brylleion’du. Marmara’nın güneyinde, yerel mallar için çok popüler hale geldiğinde, burası antik çağda kurulan çok sayıda limanlardan biri oldu. Altın çağını yaşadığı o günlerde, bölgenin en önemli yapısı da hayata geçti. Bu yapı, günümüzde Fatih Camii olarak bilinen Bizanslı Halife Theodoroi Kilisesi. Tarihi bir bölge olarak devlet koruması altında olan Trilye, Bursa’ya geldiğinizde ve deniz kenarında keyifli zaman geçirmek istediğinizde, mükemmel bir günlük gezi olanağı sunuyor.

Rum Ortodoks Hristiyanları için önemli bir dini merkez olan Trilye’nin Osmanlı ve Bizans mimarisi özellikle büyüleyicidir. Burası, büyüleyici sokakları arasında dolaşıp pek çok güzel binayı görme deneyimi sunar. Tarihi yapıları ile adeta bir açık hava müzesi olarak kabul edilen Trilye’de şuan 2500 kişi yaşıyor. Bu da, mimari ve tarih meraklıları için sakin ve cennet gibi bir kaçış anlamına geliyor.

Burada bazıları yenilenmiş olan eski Yunan evleri 19. yüzyıla aittir. Buradaki Bizans kiliselerinin eski kalıntıları çok daha eskidir ancak hala büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Tarihi bir yer olarak devlet ve Kültür Bakanlığı’nın koruması nedeniyle, yeni yapıların inşa edilmesi için Trilye’nin özgün mimarisini değiştirilmesine izin verilmez.

Trilye, zeytinleri ile de ünlüdür. Ayrıca,  Trilye isminin, Bizans İmparatorları’nın tablolarını süsleyen Trigleia adı verilen ünlü yerel kırmızı kefal balıklarından geldiğine inanılmaktadır. 1923 yılında, 1923’te Yunanistan ile Türkiye arasında nüfus değiştikten sonra, Yunanlılar buradaki evlerinden ayrıldı ve Yunanistan’a gitti. Bölgenin en eski Bizans yapısı ve kent tarihinin en önemli hatırlatmalarından biri olan Fatih Camii, Osmanlı’nın fethinden sonra bir camiye dönüştürülmeden önce Aziz Theodore’a adanmış bir 8. yüzyıl Bizans kilisesiydi.

Diğer önemli yerler arasında Zarifeion Okulu, Aziz Vasil Kilisesi, Aya Yani Manastırı kalıntıları da yer alıyor. Burada, Roma dönemine kadar uzanan ve o dönemde en önemli ulaşım limanlarından biri olan Kapanca Limanı da görülmeye değer. Ayrıca, bir tepenin üzerinde yer alan ve Trilye’nin tamamını gören Tarihi Çamlı Kahve’yi ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin. Burada, muhteşem çam ağaçlarının altında çayınızı yudumlayabilir ve deniz ve zeytin bahçelerinin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

 

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)