İçeriğe geç

İstanbul’un En Güzel Hamamlarını Keşfettik

Hamam, Osmanlı’dan bu yana; İslam inancına ve sultanın büyüklüğüne ilişkin mimari yorumlarına göre, toplantılar ve törensel temizlik için kullanılan bir yer olmuştur. İstanbul’da bulunan hamamların %10’undan daha azı hala faaliyet göstermesine rağmen; hamama gitmek, Türk kültürünün önemli bir parçasıdır. Hamama gitmek isteyenler için İstanbul’un tarihi hamamlarına bir göz atacağız…

Ağa Hamamı

Ağa Hamamı; Fatih Sultan Mehmet döneminde; sultanın kendisi ve ailesi için özel olarak tasarlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren birkaç kez el değiştiren hamam, yıllar geçtikçe, günümüze ulaştığında popüler bir turist hamamına dönüştü.

Adres: Kuloğlu Mh., Turnacışbaı Cd. No: 48, Beyoğlu, 0212 249 50 27

Cağaloğlu Hamamı

1741 yılında inşa edilen Cağaloğlu Hamamı, Osmanlı döneminde inşa edilen son hamamdı. Sultan 1. Mahmut kütüphanesi için para toplamak amacıyla kamu hamamı olarak inşa edilen yapı, Süleyman Ağa tarafından yaptırılmış ve zamanın iki baş mimarından biri olan Abdullah Ağa tarafından tamamlanmıştır. Türünün son örneklerinden biri olan hamam, bugün yerli halk ve ziyaretçilere hizmet etmeye devam ediyor.

Adres: Kazım İsmail Gürkan Cad. No: 24 Cağaloğlu, 0 212 522 2424

Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı, 1584 yılında Mimar Sinan tarafından yaptırılmış olup; biri erkekler ve diğeri kadınlar için olmak üzere iki benzer yapıya sahip bir hamam olarak planlanmıştır. Bu yapı, dışarıdan bir kare gibi görünse de, içinde on iki sütundan oluşan on iki köşeli bir çokgendir. Mimar Sinan’ın ustalık çalışmalarından biri olan yapı, onun deneyiminin zirvesini temsil etmesiyle de göze çarpıyor.

Adres: Vezirhan Cad. No: 8, Çemberlitaş, 0 212 522 79 74

Haseki Hürrem Sultan Hamamı

Sultan Süleyman’ın büyük aşkı Hürrem Sultan tarafından, Osmanlı’nın büyük mimarı Mimar Sinan’a yaptırılan Haseki Hürrem Sultan Hamamı’nın yapımı, altıncı yüzyılda gerçekleşti. Uzun bir süre kapalı kalan hamam, 2007 yılında  tarihi bir ortamda lüks ve modern bir hamam hizmeti sunmak için 3 yıllık bir tadilat süreci geçirdi.

Adres: Cankurtaran Mh., Ayasofya Meydanı No: 2, Fatih, 0 212 517 3535

Süleymaniye Hamamı

Süleymaniye Hamamı; Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1557 yılında Mimar Sinan tarafından yapıldı. Etkileyici kubbeleri ve geometrik olarak hizalı bacaları ile hamam; 1924 yılında kapatılmış, 2004 yılında kapsamlı bir tadilattan geçtikten sonra yeniden açılmıştır.

Adres: Mimar Sinan Caddesi No: 20, Süleymaniye, 0 212 519 55 69

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)