İçeriğe geç

Ordu Perşembe’nin En Güzel Noktası: Yason Burnu

Ordu ilinin Perşembe ilçesinde bulunan Yason Burnu, harika konumu ve doğal güzelliği ile mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak dikkatleri çekiyor. Daha önceden bir çok arkadaşımdan Perşembe ilçesinin dünyanın en yaşanılabilir yerlerinden birisi olduğunu duymuştum ancak Perşembe’yi ve Yason Burnu’nu görünce, bu düşünceyi çok daha fazla benimsedim. Yakın zamanda Perşembe ilçesine taşınabilirim. 🙂

Gezi notuma öncelikle Yason Burnu’nda yer alan kiliseden başlamak istiyorum. Harika bir mimari ile inşa edilmiş kilise, üç tarafı denizlerle çevrili olmasıyla büyülüyor.

Yason Burnu Kilisesi

Yason Burnu kilisesi ile ilgili topladığım bilgiler şu şekilde;

Kilise bir XIX. yüzyıl eseri ama adını M.Ö. VIII. yüzyılda Karadeniz kıyılarında geçen mitolojik bir hikayeden alıyor. Ve bu hikayenin içinde, dünyada binlerce yıldan bu yana okunmakta olan birçok antik hikaye de kendisine yer buluyor. 1868 yılında, burada inşa edilmiş olan kilisesi ile görülmeye değer güzellikte, özel bir alandır.

Kilise, Rumların mübadele ile ayrılmasından dolayı cemaatsiz kalınca, zaman içinde harabeye dönmüş. Fakat, 2004 yılında Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu döneminde restore edilerek Ordu turizminin hizmetine sunulmuş. Artık, her gün tanrıya ibadet etmek için gelen birileri yok ama Ordu’ya gelen yerli ve yabancı turistlerce en fazla ziyaret edilen noktalardan birisi bu tatlı kilise olmuş.

Yason Burnu’nun tam uç noktasında bir tane deniz feneri bulunmakta. Özellikle geceleri çok güzel bir ambiyans kattığı söyleniyor. Ancak ben gece görmedim. Gündüz de çok anlamlı gelmedi. Deniz fenerinin Yason Burnu’nun uç kısmına konulma nedeni, gemilerin çarpmaması için.

Yason Burnu Deniz Feneri

Dümdüz bir arazi, yeşillik ve deniz. Bu üçlü buluşunca kesinlikle mangal yakanları görürsünüz. Ancak Yason Burnu’nda mangal yakan kimseyi görmedim. Sanırım belediyenin aldığı karar ile kültür mirası olan Yason Burnu’nda mangal yakmak yasak. Ancak çok güzel mekanlar yapmışlar. Karnınız acıkırsa ya da denize doğru bir çay içmek isterseniz, merak etmeyin aradığınızı bulacaksınız.

Yason Burnu’nda geçirdiğim 3 saatlik zaman dilimde çok huzurlu bir duyguyu hissettim. Özellikle gün dönüşümüzün gün batımı saatine gelmesi bizim için önemli bir anı oldu. Yason Burnu’nda gün batımını izlemek şimdiye kadar yaptığım en özel şeylerden birisi oldu.

Yason Burnu Gün Batımı

Karadeniz bölgesine yolunuz düşerse, kesinlikle Yason Burnu’nu da ziyaret etmelisiniz.

Tarih:Gezilecek Yerler

Tek Yorum

  1. Tuba Gümüş Tuba Gümüş

    Yılbaşı tatilinden istifade ederek Ordu’ya tekrar gittim. Yason burnunun kışın çok daha güzel olduğunu söyleyebilirim. Ancak kesinlikle üzerinize kalın bir şeyler alın yoksa donabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)