İçeriğe geç

Sultanahmet Meydanı: Müze, Cami ve Sarnıç

Sultanahmet Meydanı, İstanbul’da turizmin kalbinin attığı yerlerden biridir. Burası, kentin tarihi kısmına ve başlıca turistik mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Burada, İstanbul’un en büyük sarnıcını, en görkemli camisini ve İstanbul’un en saygın turistik mekanı olan Ayasofya’yı bulacaksınız. Tüm bu camiler, müzeler ve Ayasofya, Sultanahmet Meydanı’nı çevreleyen önemli mekanlardır. Eğer İstanbul’a ilk kez geldiyseniz, şehir turuna kesinlikle Sultanahmet’ten başlamalısınız!

At Meydanı

“Sultanahmet Meydanı” ismi, bir zamanlar İstanbul’un hipodromu olan bir parkı ifade etmektedir. Burası, şehrin sportif ve sosyal merkezi olarak hizmet veren, dönemin en güzel yerine yapılan bir yarış pistiydi. Aşağıda görebileceğiniz Alman Çeşmesi de dahil olmak üzere, bugün orijinal yapıdan sadece dört parça kalmıştır.

Sultanahmet Mh.,
Atmeydanı Cd.,
34122 Fatih/İstanbul, Turkey

Sultanahmet Cami

Cami avlusunun girişi, meydanın hemen yanında yer alır.

İstanbul’da benim için Sultanahmet, ziyaret ettiğim en çarpıcı camiydi. Birden çok kubbesi ve altı ince minaresi ile muhteşem bir görüntüye sahip. Ayrıca çoğu camide yalnızca 1-2 ya da en fazla dört tane minare olduğu için, bu alışılmadık bir özellik. Sultanahmet hala cami olarak hizmet verir, o nedenle yalnızca ibadet edenlerin ön kapıdan girmesine izin verilir. Turistler, farklı bir kapıdan içeri girerler. Camiye girmeden önce ayakkabılarınızı çıkarmanız istenecektir.

Sultanahmet Mah, At Meydani Cad, No: 7, İstanbul 34122, Turkey

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Meydandan birkaç dakika uzaklıkta, Yerebatan Sarnıcı bulunur. M.S 532 yılından yaptırılan sarnıç, İstanbul’un en büyük tarihi Bizans sarnıcıdır. Her biri 9 metre yükseklikte 336 mermer sütun içerir ve 9800 m2 alanı kaplar. Büyük Saray’a hizmet etmesi için tasarlanan bu tesis, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Yerebatan Sarnıcı’na giriş ücreti: Öğrenci 5 TL ve Tam 10 TL’dir.

Alemdar Mahallesi, Yerebatan Caddesi, No:1/3, Istanbul, Turkey Tel: +90 212 512 1570

Ayasofya Müzesi

Sultanahmet'te ne yapılır

Yerebatan Sarnıcı’nın doğusuna doğru yapacağınız kısa bir yürüyüşün ardından, Ayasofya’ya ulaşırsınız. M.S 537 yılında inşa edilen Ayasofya, bir zamanlar Hristiyanlığın en büyük kilisesidir. Aslında 1000 yıl sonra Roma’da Aziz Petrus Bazilikası inşa edilene kadar, inşa edilmiş en büyük kiliseydi. Müze, Pazartesi günleri kapalıdır; buraya gitmeyi planlıyorsanız, gezinizi buna göre planlayın.

Sultanahmet Cami gibi Ayasofya da çok büyüktür. 6. yüzyılda inşa edildiğinde, bir mühendislik harikası olarak kabul edildi. Bir zamanlar dünyanın en etkileyici binası, önce 1453’de Fatih Sultan Mehmet tarafından cami ve sonra 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından müze ilan edildi.

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)