İçeriğe geç

İlk Kez Gidecekler İçin Kapadokya Rehberi

Kapadokya’ya gittiğinizde, peribacaları adı verilen fantastik kulelere hayranlıkla bakıyor ya da havada, balonun içinde yerden yüzlerce metre yüksekte nefesiniz kesiliyor olacak! 

Türkiye’nin birçok köşesine gittiğimi ancak pek az yerin Kapadokya kadar dikkat çekici olduğunu söylemeliyim. Burada, dünya üzerindeki en eşsiz manzara resimlerinden biri var. Kapadokya, henüz “görülmesi gereken yerler” listenizde değilse, o halde olmalı.

Ne Zaman Gidilir?

Kapadokya’yı ziyaret etmek için en iyi aylar Nisan ve Haziran arası ile Eylül ve Kasım aylarıdır. İlkbahar ve sonbahar aylarında, hava burada daha ılıktır. Yaz aylarında sıcaklıklar 35 dereceye kadar çıktığından, hava oldukça sıcak olabilir ve bu dönem, bölgenin turist akınına uğradığı yılın en yoğun zamanıdır. Bu süre zarfında fiyatlar da zirveye ulaşır. Kış aylarında ise sıcaklıklar -6’ya kadar düşebilir.

Biz, Kasım ayının başında gittik ve havalar soğumaya başlamıştı. Bu nedenle Ocak ya da Şubat ayında çok daha soğuk olabileceğini hayal edebiliyorum. Soğuk havanın sizin için bir sakıncası yoksa, kış ayları da buraya gelmek için ilginç bir zaman olabilir. Ayrıca Kapadokya‘nın karla kaplı fotoğraflarını gördüğümde, oldukça çarpıcı göründüğünü de söylemeliyim.

 

Ne Kadar Kalınır?

Burada en az iki tam gün geçirin, daha az değil. Buraya bir tur programı ile gelirseniz, Kapadokya’daki hemen her önemli turistik yerleri de görmüş olursunuz. Her tur bir tam gün sürer, bu nedenle en az iki kişi gitmenizi öneriyorum. Balona binmeyi planlıyorsanız, o zaman bunu o günlerden birinde yapabilirsiniz. Sabah 5:30 civarında balon gezileri başlıyor, harika bir manzarayı erken saatlerde görebilirsiniz.

Böylece günün geri kalanı da size kalacak. Yerinizde olsam, buranın tadını çıkarmak ve biraz daha keşif yapmak için fazladan bir gün daha eklerdim. Burada her şey büyüleyicidir ve şimdiye kadar gördüğüm en ilginç manzaralardan birine sahip. Burada yalnızca dolaşmak ve bölgenin atmosferine dalmak da eğlencelidir. Burada ata ya da ATV’lere binebilir ya da dilerseniz kendi başınıza yürüyüş yapabilirsiniz. Orada olduğunuz her dakikadan zevk alacaksınız, çünkü burası gerçekten büyülü bir yer.

 

Tarih:Seyahat Rehberi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)