İçeriğe geç

Seyahat Planlarım İçin Nasıl Para Biriktirdiğimi Açıklıyorum

Küçük bir Avrupa turu mu planlıyorsunuz? Ya da yalnızca kısa bir yaz tatiline mi çıkacaksınız? Tatil yapmak ve yeni yerler keşfetmek için zengin olmanıza gerek yok; ancak seyahat için para tasarrufu konusunda yaratıcı olmanız gerekiyor. Ben de tam olarak bunu yaptım!

Seyahat etmek, özellikle yurt dışı söz konusu olduğunda, pahalı bir hobiye dönüşüyor. Çok seyahat eden birinin; ya zengin bir anne-babaya sahip olmalı ya piyangodan para kazanmalı ya da yüksek bir maaşı olmalı diye düşünebilirsiniz. Endişelenmeyin, ben de bir zamanlar böyle düşünürdüm; ancak son birkaç yıldır yoğun bir şekilde seyahat ettikten sonra, yeni yerler keşfetmenin sizin için de mümkün olduğunu söylemek için buradayım.

Tatil İçin Nasıl Para Biriktirilir?

Ortalama bir gelirle ve İstanbul’da yaşarken bile, yaşam tarzımda değişiklikler yaparak bir yılda 15 bin TL tasarruf etmeyi başardım. Kulağa iyi geliyor değil mi?

Daha az harcamayı, daha fazla tasarruf etmeyi öğrendim. Kolay olmadı ve bolca fedakarlık gerektirdi. İşte bir sonraki seyahatiniz için para biriktirmenize yardımcı olacak basit önerilerim.

Mali Açıdan Sorumlu Davranın

Bunu yargılamak için söylemiyorum, ancak buradan başlamanız gerekiyor. Seyahat için para biriktirmek istiyorsanız, kötü finansal alışkanlıklarınızın bazılarından kurtulmanız gerekiyor. Seyahat için yeterli ölçüde para biriktirmek zorludur ve fedakarlık gerektiriyor. İşte bu yüzden bu kadar az kişi başarılı olabiliyor.

Harcamalarınızı Takip Edin

Paranızı nereye harcadığınızı biliyor musunuz? Hesabınızdaki parayı kontrol etmeye korkuyor musunuz? Bunun çözümü basit. Yapmanız gereken, harcamalarınızı düzenli olarak takip etmek. Bu, bütçenizi kontrol altına almanızı ve tasarruf etmenizi kolaylaştıracak.

Bir Bütçe Belirleyin

Seyahatinizi bütçelendirin. İlk olarak, yolculuğunuzun size ne kadar mal edeceğini öğrenmelisiniz. Miktar, seyahat etmek istediğiniz yere ve ne kadar tasarruflu olduğunuza bağlı olarak değişecektir. Ben, uzun vadeli bir seyahat bütçesi için genellikle ayda en az 3000 TL harcama yapmayı planlıyorum. Eğer akıllıca davranır ve konaklamayı ucuza getirirseniz, bütçenizi çok daha etkili kullanabilirsiniz.

Tasarruf Ettirecek Alışkanlıklar Edinin

Biraz daha erken kalkmak, arabayı değil toplu taşımayı kullanmak gibi küçük değişiklikler, seyahat için para biriktirmenize ciddi bir katkı sağlayacaktır. Peki, para tasarrufu sağlayan alışkanlıklara başka hangi günlük harcamalarınızı ekleyebilirsiniz? Yemeği evde yapmaya ne dersiniz? Dışarıdan sipariş vermek yerine evde yemek yapmaya başlayarak, her yıl binlerce lira tasarruf edebilirsiniz.

Kullanmadığınız Değerli Şeylerinizi Satışa Çıkarın

Eğer iyi bir para ediyorsa ve onunla seyahat edemiyorsanız, motorunuzu ya da arabanızı satışa çıkarabilirsiniz. Arabadan kurtulmak, benzin masraflarından da tasarruf etmenizi sağlayacak. Evde, çekmecede öylece duran tablet ya da eski kıyafetlerinizi ikinci el kıyafet satış sitelerinde satarak, seyahat bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)