İçeriğe geç

Deneyimlerimden Yola Çıkarak Seyahat Önerilerim

Türkiye’nin farklı yerlerini dolaşmakla başlayan seyahat serüvenim başlayalı uzun yıllar oldu. Bu yazıda, rahat ve keyifli bir yolculuk deneyimi yaşamanıza ilham vermek için; yıllar boyunca keşfettiğim en iyi seyahat ipuçlarını sizlerle paylaşmaya karar verdim. 

Sabırlı olmak önemlidir

Kontrol edemeyeceğiniz şeylerle uğraşmayın; hem hayat her zaman kızgın ve sinirli olmak için çok kısadır! Otobüsü mü kaçırdınız? Üzülmeyin, başka bir bilet bulacaksınız. Yolculuklarınız sırasında bazen aksilikler çıkabilir. Sinirlendiğiniz anda bir nefes alın ve her şeyin daha da kötü olabileceğini unutmayın.

Erken kalkın

Kalabalıklardan kaçarken, bir yandan da en iyi konumlar için güneş doğarken uyanın. Sabahın ilk saatleri ayrıca; yumuşak ışık nedeniyle fotoğraf çekmek için büyülü bir zamandır. Tenha alanlar da sabah saatlerinde daha az tehlikelidir.

Kendinize gülmeyi öğrenin

Yeni yerlere seyahat ederken, kesinlikle komik görüneceksiniz. Utanmayın, kendinize gülün. Seyahat etmekten korkmayın ve hayatı çok fazla ciddiye almayın.

Ekstra nakit para taşıyın

Nakit para, dünyanın her yerinde kraldır. Acil durumlar için, paranızı birkaç farklı yerde saklandığınızdan emin olun. Yurt dışına gidiyorsanız, en az bir çift yüz dolar taşımanızı tavsiye ederim. En sevdiğim para saklama yerlerinden bazıları; ayakkabı tabanının altı, bakım çantası, çorapların içi…

Şehrin yerlileri ile tanışın

Zaman zaman diğer gezginlerden kaçınmak ve yerlilerle sohbet etmeye başlamayı alışkanlık haline getirin. Temel düzeyde İngilizce, biraz el hareketleri ve beden dilini birleştirdiğinizde, dünyanın her yerinde iletişim kurmanız kolaylaşır. Gittiğiniz ülkede yaşayan insanlardan bilgi edinin. İnsanlar, seyahatlerinizi manzaralardan çok daha fazla zenginleştirir.

Günlük yaşamı gözlemleyin

Bir şehri tanımak istiyorsanız, bir parkın içinde ya da işlek bir caddede bankta oturarak birkaç saat geçirmenizi tavsiye ederim. Kafanızdaki düşünceleri atın ve çevrenizdeki ayrıntılara dikkat edin. Etraftaki kokular, insan etkileşimleri, renkler ve sesler. Bu, bir tür meditasyon olacak ve daha önce hiç fark etmediğiniz şeyleri göreceksiniz.

Yedek almayı unutmayın

Bir yurt dışı seyahatim sırasında bilgisayarım çalındığında, önemli belgelerimin ve fotoğrafların çoğunu yedeklemiş olmam, beni gerçekten kurtardı. Siz de; pasaport, vize, sürücü belgesi, nüfus kağıdı, seri numaraları ve acil durumlarda aranacak telefon numaralarının hem dijital hem de fiziksel kopyalarını bulundurun. Dosya ve fotoğraflarınızı, harici bir sabit diske yedekleyin.

Bol bol fotoğraf çekin

Bu yerleri ve bu insanları ilk ve son kez görüyor olabilirsiniz. Onları bol bol fotoğrafla hatırlayın. Nasıl göründüğünüzü umursamayın. Seyahat ederken havalı görünmek mi yoksa bol bol hatıra edinmek mi? Çektiğiniz fotoğraflar, hatıralarınızı yeniden canlandırır.

Her zaman bir yolu vardır

Hiç bir şey imkansız değildir. Bir yere gitmekte ya da bir şeyler yapmakta sorun yaşıyorsanız pes etmeyin. Bu yalnızca; şimdilik en iyi çözümü bulamadınız ya da henüz doğru kişiyle tanışmadınız anlamına geliyor. Yapamayacağınızı söyleyenleri dinlemeyin. Azimli olun!

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)