İçeriğe geç

Kitapseverler İçin İstanbul Rehberi

Tarihte büyük imparatorluklara ev sahipliği yapan İstanbul’un, çarpıcı kütüphanelere sahip olması şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte şehir, her kitapseverin ilgisini, çağdaş araştırma kütüphaneleri ve kitapçıları ile karşılıyor. En iyilerden bazılarına göz atmaya ne dersiniz?

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından 2016’da restore edildikten sonra Beyazıt Devlet Kütüphanesi, yalnızca kitapseverler ve akademisyenler için değil, mimarlar ve tasarımcılar için de değerli bir yer haline geldi. Türkiye’de açılan ilk halk kütüphanelerinden biri olan kütüphanenin tarihi 1884 yılına dayanıyor.

Nerede?

Beyazıt Mh., Çadırcılar Cd. No:4, 34126 Fatih/İstanbul

SALT Galata

Kesinlikle İstanbul’un en güzel binalarından birinde bulunan Salt Galata, bünyesinde Osmanlı Bankası müzesini de barındırıyor. Etkileyici bir araştırma kütüphanesi ve değerli bir arşiv olmasının yanında, kendi kafesi, restoranı, müzesi ve sanat galerisi de var.

Nerede?

Arap Cami Mahallesi, Bankalar Cd. No:11, 34420 Beyoğlu/İstanbul

Yıldız Sarayı Müzesi Kütüphanesi

Tarihi Yıldız Sarayı binasında yer alan kütüphane, öncelikle İslam dini ve sanatına odaklanan 81.000’den fazla kitabı bulunan bir kurumdur. Kaligrafilerden tarihi fotoğraflara kadar geniş bir seçenek sunan bu kütüphane, zamanda gerçek bir yolculuk yapmanızı sağlar.

Nerede? 

Yıldız Mh., Serencebey Ykş. Barbaros Bulvarı No:62, 34349 Beşiktaş/İstanbul

Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi

İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi, gizli bir kitapçılığın keyfini çıkarmanızı sağlıyor. Burada; mimarlık, tasarım, moda, sanat, film ve daha pek çok konuda özel ve sınırlı yayınlar bulacaksınız.

Nerede?

Altunizade Mahallesi, Kuşbakışı Sok. No:35, 34662 Üsküdar/İstanbul

Sahaflar Çarşısı

İstanbul’daki tüm kitap kurtları için özenle hazırlanmış bir pasajdır. Şehrin iki büyük durağı, Beyoğlu Sahaflar Çarşısı ve Beyazıt Sahaflar Çarşısı’dır. Beyoğlu Sahaflar Çarşısı’nda Osmanlı el yazmalarından sınırlı sayıda romanlara kadar her şeyi, hatta tarihi posterleri bulacaksınız.

Nerede?

Beyazıt Mahallesi Çadırcılar Caddesi istanbul sahaflar çarşısı No.16-18-19-22-23, beyazıt, 34126 Fatih/İstanbul

Pandora Kitabevi

Yalnızca yabancı kitapları değil, aynı zamanda klasik Türk edebiyatını İngilizce’ye çeviren mükemmel bir kitabevi burası. Kurgu, tarih, siyaset gibi başlıkların birçoğundaki raflarda harika seçenekler bulacaksınız.

Nerede?

İstiklal Caddesi,Büyükparmakkapı sokak 3/A, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)