İçeriğe geç

İstanbul’da 5 Günlük Gezi Yaptık

Türkiye’nin en büyük şehri; içinde yaşayanların bile her seferinde keşfedecek bir şeyler bulabileceği bir şehir. Bununla birlikte 5 gün, İstanbul’un tüm çekici temellerini tanımak için kesinlikle harika bir başlangıç noktasıdır. İstanbul’a bir gezi planlıyorsanız, 5 günlük gezi rehberimize göz atın!

1.Gün (Şehir Hatları ile Gezi)

İstanbul, büyük bir şehirdir; bu nedenle birçok semtiyle tanışmak iyi bir fikir olabilir. Sultanahmet Camii ya da Topkapı Sarayı gibi tarihi mekanları barındıran Sultanahmet’te vakit geçirmek önemli, ancak tarihi merkezin dışına çıktığınızda da İstanbul’u keşfedebileceğinizden emin olabilirsiniz. Bunun en iyi yollarından biri; sabah saatlerinde Eminönü İskelesi’ne gidip, İstanbul’un tamamına oldukça kapsamlı bir görsel tanıtım yapacak boğaz gezintisi yapmaktır.

2. Gün (Sultanahmet’in Keşfi)

Artık, İstanbul’un genel olarak neye benzediğini anladığınıza göre, başlıca turistik yerleri keşfetmenin zamanı geldi. Sultanahmet Meydanı’ndan başlayarak; Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret edin. Diğer önemli turistik mekanlar arasında Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı da bulunur. Müzeleri seviyorsanız; kesinlikle Arkeoloji Müzesi’ne ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne gitmenizi öneririm.

3. Gün (Beyoğlu Keşfi)

İstanbul’un tarihine bir gün boyunca şahitlik ettikten sonra, Galata Köprüsü’n geçin ve kentin yerlilerini tanıyın. Butikleri, kafeleri ve lokantaları ile Karaköy’den başlayın. Ardından tüm galerileri ile Tophane’ye gidin ve daha sonra antikalarıyla ünlü Çukurcuma’ya gidin. Buradan Cihangir’e geçin. Sonrasında İstiklal Caddesi’nden aşağı doğru yürüyüşe çıkın, burada tarihi kilise ve çarşıları da keşfedeceğiniz için yan sokaklara da dikkat edin. İstiklal Caddesi’nin sonuna geldiğinizde; neoklasik yapıları ile Pera, tasarımcı butikleriyle Galata’yı da keşfedebilirsiniz. 3.günü, muhteşem bir şehir manzarasını görebileceğiniz bir terasta yemek yiyerek bitirin.

4. Gün (Boğaz Kıyısı)

İstanbul’a geldiyseniz, Boğaz’ını uzaktan keşfetmek yeterli olmayacaktır. Trafiği atlatıp, Etiler’e kadar gidin ve aşağı inip Bebek’in lüks sokaklarına ve güzel sahil parkına, oradan butiklere ve kafelere ulaşın. Burada Bebek Balıkçısı oldukça meşhur. Ayrıca caddenin karşısında, şehrin en iyi badem ve Antep fıstığını bulabileceğiniz Meşhur Bebek Badem Ezmesi’ni göreceksiniz. Bebek’e kadar gelirseniz, Arnavutköy’ü de görmeyi ihmal etmeyin.

5. Gün ( Adalar Gezisi)

İstanbul bu kadarla sınırlı değil, adaları da var! En popüler ada, Büyükada’dır. Burada araçlara izin verilmediğinden, ada içinde ana ulaşım araçları bisiklet ve at arabalarıdır. Burada bir bisiklet kiralayarak, Osmanlı dönemi konaklarını keşfedebilirsiniz. Hava güzelse, denizin keyfini çıkarmak için plajlara uğrayın. Daha küçük bir adaya geçmek isterseniz, Heybeliada’yı tercih edebilirsiniz. Tarihi Yunan Ortodoks’u, güzel eski konakları ve balık lokantaları ile Heybeliada, harika bir seçimdir.

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)