İçeriğe geç

Pamukkale’de Geçen 2 Günde Neler Yaptık?

Dünyaca ünlü travertenlerinin yanı sıra, çarpıcı beyaz görüntüsü ile Pamukkale’de, keşfi bütün hafta sonu sürecek pek çok tarihi mekan bulunuyor. Doğa severlerin ve tarih tutkunlarının uğrak yeri olan Pamukkale’de keyifli bir haftasonu geçirmek için ipuçlarımıza bir göz atın.

Travertenleri Görün

Pamukkale’den bahsedildiğinde akla ilk gelen şey, travertenlerden oluşan, bozulmamış beyaz görüntüsüdür. Bu ünlü travertenler, akan suyun içinden ulaşan biriken karbonat minerali ile oluşmuştur. Burada biraz zaman geçirin ve güneşin keyfini çıkarın.

Hierapolis’i Ziyaret Edin

Bir Antik Yunan kenti olan Hierapolis, Pamukkale’de ünlü traverten teraslarının gölgesinde kalan olağanüstü bir yerdir. İyi korunmuş bu çarpıcı kent, bir zamanlar, M. Ö 2. yüzyıldan beri kaplıca olarak kullanılan kaplıcaları ile ünlü çok önemli bir yerdir. Birçok kişi ölmek üzereyken Hierapolis’e gelmiş, bunların en ünlüsü Marcus Aurelius Ammianos’un mezarıdır.

Termal Havuzda Yüzün ve Antik Tiyatroyu Görün

Bu büyüleyici arkeolojik alanı keşfetmeye vakit ayırmanın yanında, bir zamanlar bu şehri bu kadar önemli kılan sıcak mineral sularında yıkanın. Burada suyun sıcaklığı 36 derece civarında, ayrıca mineraller yönünden zengin ve antik batık kalıntılar var. Sıcak sularda rahatlamayı bitirdikten sonra, bir zamanlar 12.000’den fazla konuğu ağırlayabilen antik tiyatroyu görmeye gidin. Burası, havuzdan 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde, Pamukkale’yi çevreleyen yamacın muhteşem manzarasına sahip. Yanınıza kameranızı da aldığınızdan emin olun.

Laodikya Antik Kenti’ni Görün

Pamukkale maceranızın ikinci gününde, bölgeye iki saatlik sürüş mesafesinde kuzeye doğru giderek başka bir tarihi bölgeye ulaşabilirsiniz. Laodikya’daki kazılar, M.Ö 3. yüzyıla kadar giden eserlerin keşfedilmesini sağlamıştır. Bergama kralları ve daha sonra Roma  İmparatorluğu tarafından kontrol edilen kent, 4. ve 6. yüzyılda gelişen bir şehirdi.

Tarih:Seyahat Rehberi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)