İçeriğe geç

Biz Gezdik, Siz De Gezin Edirne’de

Bir zamanlar Osmanlı’nın başkenti olan Edirne; güçlü bir imparatorluğun merkezi olarak zengin geçmişini yansıtan çarpıcı yapılarla doludur. Camilerden müzelere, Trakya’nın ünlü üzüm festivaline ve meşhur üzüm bağları, burada görmeniz gereken yerler arasındadır.

Selimiye Cami

Ünlü mimar Mimar Sinan’ın en büyük eserlerinden biri olan Selimiye Cami, Edirne’nin en önemli tarihi mekanlarından biridir ve 1569 ile 1575 yılları arasında inşa edilmiştir.

Meydan Mahallesi, Mimar Sinan Cd., 22020 Edirne Merkez, Edirne

Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali

1346’dan beri her yıl düzenlenen festival için güreşçiler; tüm yıl boyunca üç gün süren büyük Kırkpınar turnuvasına katılmaya ve altın kemerle başpehlivan  ilan edilmeye devam ediyor. Yolunuz Edirne’ye festival tarihlerinde düşerse, mutlaka görmelisiniz.

Sarayiçi

Tarihi köprüden geçen bu bölge, 15. yüzyılda inşa edilen Sultan II. Murat’ın Eski Sarayının yeriydi; artık Sarayköy, Kırkpınar stadyumunun yanı sıra Osmanlı saray mutfağının başladığı mutfakların da evi.

Fatih Cephanelik Köprüsü, 22000

Büyük Edirne Sinagogu

Edirne, bir zamanlar 20.000’den fazla Sefarad Yahudisine ev sahipliği yapmış bir şehir. 1906’da inşa edilen ve beş yıllık bir restorasyon projesinin ardından yeniden açılan bu sinagog, gerçekten çarpıcı bir yapıdır.

Kaleiçi

Edirne’nin eski bir şehri olan Kaleiçi; Mihram Hanım Konağı gibi bir kısmı restore edilmiş olan 18., 19. ve 20. yüzyıldan kalma güzel ahşap evlerle doludur.

Dilaverbey Mahallesi, Dilaver Bey Mah. Gazipaşa Cad. No: 30 Kaleiçi, 22100 Edirne

Sağlık Müzesi

Sultan Beyazıt Cami’sinde yer alan eski Osmanlı hastanesi; geleneksel Osmanlı dönemine ait İslami Tıp tarihini gösteren bir müzeye sahiptir.

Yeniimaret Mahallesi, 22000 Edirne Merkez, Edirne

Üç Şerefeli Cami

Edirne’nin şehir merkezinde görkemli manzarası ile dikkat çeken Üç Şerefeli Cami; 1437-1447 yılları arasında Sultan II. Murat tarafından yaptırılmış ve adını en yüksek minaresinin içindeki üç balkondan almıştır.

Sabuni Mahallesi, Hükümet Cad., 22100 Merkez, Edirne Merkez, Edirne

Mimar Sinan Heykeli

Osmanlı İmparatorluğu’nun baş mimarı ve inşaat mühendisi olan Mimar Sinan; toplamda 300 yapı inşa etti. Edirne’deki bu heykeli; çıraklarının ona duyduğu saygıyı gösterir.

Meydan Mahallesi 22020 Edirne Merkez, Edirne

Kırkpınar Evi

Kırkpınar Festivali’ne katılma şansınız olursa, basın kupürleri ve fotoğraflar da dahil olmak üzere tarihi turnuvanın hikayesini gösteren bu küçük müzeye mutlaka göz atmalısınız.

Dilaverbey Mahallesi, Balık Pazarı Cd. No: 27, 22020 Edirne Merkez, Edirne

Tarih:Seyahat Rehberi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)