İçeriğe geç

Bayram Arifesinde Neler Yaptık?

Bugün 31 Ağustos 2017. Yani kurban bayramının arife günü. Yarın tüm islâm alemi  mübarek kurban bayramını kutlayacak. Allah için kurbanlıklar kesilecek ve yoksullara dağıtılacak. Kardeşlik ve birlikteliğin sembol günlerinden birisini idrak etmiş olacağız.

Arife günleri klasikleşen ve herkesin yaptığı ya da kesinlikle yapması gereken şeyler vardır. Sizler için arife günü yapılması gerekenleri listeledik.

  1. Bayram günü giyilmek üzere yeni elbiseler aldık. Eğer bekar iseniz sadece kendinize yeni elbiseler alabilirsiniz. Evliyseniz, önce eşiniz olmak üzere kendinize ve çocuklarınıza da yeni elbiseler almalısınız.  Maddi durumunuz yeterli değilse, arife günleri kurulan pazarlarda çok uygun fiyata satılan elbiseler mevcut. Bu pazarları değerlendirebilirsiniz. Bayram günü yeni elbise giymek sünnettir.
  2. Mezarlık ziyaretlerinde bulunduk. Arife günleri hiç olmadığı kadar mezarlıklar ziyaretçilerle dolar taşar. İnsan bu anı yaşarken hem mutlu olur hem de keşke her zaman mezarlıklar bu şekilde ziyaret edilse diye içinden geçirir. Ahirete göç etmiş yakınlarımızı arife günü ziyaret etmek unutulmaması gereken bir vazifedir. Mezarlık ziyaretlerine giderken çocuklarımızı da yanımızda götürerek, onlara da bu vazifeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.
  3. Saç sakal tıraşı olduk. (Erkekler için) Olmazsa olmaz arife günü yapılması gerekenlerinden birisidir. Berberler çok kalabalık olduğu için arife günleri randevu ile çalışır. Bayram günü tıraşsız olmamak için erkenden berber randevunuzu almakta fayda var.
  4. Geleneksel bayram temizliği yapıldı. (Kadınlar için) Anneler ve evin genç kızları arife günü bayram temizliğine başlar. Özellikle evin kızları bu günlerden pek haz etmese de, annelerine yardımcı olarak evi güzelce temizlerler. Bayram gününe temiz bir ev ile merhaba demek çok önemlidir.
  5. Bayram günü servis edilmek üzere tatlılar yapıldı. (Kadınlar için) Günümüzde bu adet yerini hazır tatlılara bıraksa da, bir çok yerde arife günleri evin hanımları tatlı açarlar ve bayram gününe hazır ederler.
  6. Bayram namazına ön hazırlık yaptık. Erkekler bayram sabahının erken saatlerinde bayram namazı kılarlar. Bu nedenle gece yatmadan önce bayram namazının saatini öğrenmeleri gerekmektedir. Aksi halde bayram namazını kaçırabilirler. Bizde bulunduğumuz ilde yarın bayram namazı kaçta kılınacak öğrendik.

Şimdiden tüm islâm aleminin mübarek kurban bayramı kutlu olsun.

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)