İçeriğe geç

Gez Dünyayı, Gör Konya’yı: Bugün Mevlana Müzesindeyiz

Tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti mesut ve mübarek şehir Konya, Mevlana Müzesi ile her yıl hem yurt içinden hem de yurt dışından binlerce turist çekiyor.

Konya yüz ölçümü bakımından (38.873 km²) Türkiye’nin en büyük ili konumundadır. Doğusunda Aksaray ve Niğde, kuzeyinde Ankara, batısında Afyon ve Isparta, güneyinde ise Antalya illeri bulunur. Konum itibariyle Türkiye’nin orta noktasında bulunduğu için, yerli turist bakımından da oldukça ziyaret almaktadır.

Konya’da bir çok gezilecek yer olmasına rağmen, biz öncelikle manevi değeri yüksek olan Mevlana Müzesi‘nden başladık. Yanımızda bulunan rehber eşliğinde gerçekleştirdiğimiz gezide, bir çok değerli bilgiye ulaştık. Tüm Dünya’ya “Gel, gel, ne olursan ol yine gel” diyerek verdiği mesajla kardeşlik ve bağışlanma duygusunu aşılayan büyük insanın naşı Mevlana Müzesi’nde bulunmaktadır.

Mevlana Müzesi’ne girdiğimizde büyük bir avlu bizi karşılıyor. Avlunun içerisinde bir çok küçük oda mevcut ve bir de Mevlana Türbesi bulunmaktadır. Avluda yer alan küçük odaların içerisinde, geçmiş çağlarda orada yaşamış olan insanların bal mumu heykelleri ve yaptıkları işler yer almaktadır.

Mevlana Müzesi’nden Görüntüler

Daha sonra Hz. Mevlana‘nın türbesine girdik. Türbeye girdiğimizde inanılmaz bir his içimizi kapladı. Gerçekten manevi değeri çok yüksek bir yer. Dikkatlice çevreyi incelediğimizde Hz. Mevlana’nın kabri karşısında ayağa doğru dikilmiş bir kabir gördük. Bu nedir diye sorduğumuz, tüylerimizi diken diken eden o müthiş cevabı aldık;

Hz. Mevlana vefat ettiğinde, defin edilmek üzere şuan ki türbesinin olduğu yere getirildi. Daha önceden rahmetli olmuş olan babası da aynı yerde yatmaktaydı. Hz. Mevlana defin edilmek üzereyken, babasının mezarı ayağa doğru dikilerek; Ben böyle büyük bir şahsiyetin yanında yatamam diye konuştu.

Bir çok kişiye göre bu bir rivayet ancak gördüğümüz manzara karşısında etkilenmemek mümkün değil.

Hz. Mevlana’nın Mezarı

Mevlana Müzesi (resmi tatillerde dahil olmak üzere) haftanın her günü ziyarete açıktır. Saat 09.00 itibariyle ziyaret başlarken, saat 17.00 itibariyle ziyaret sona ermektedir. Yaz aylarında kapanma saati 18.30 olarak değiştirilmektedir.

2014 yılında Mevlana’yı anma etkinlikleri esnasında alınan kararla birlikte Mevlana Müzesi’ne girişler ücretsiz yapıldı.

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)