İçeriğe geç

Özel Aracınızla Tatile Giderken Başınıza Gelebilecek Olumsuzluklar

Tatil yapmak çalışan her bireyin temel haklarından bir tanesidir. Herkes yıl içerisinde en az 1 kere tatil yapmak ister. Bazı insanlar tatillerini memleketlerinde geçirirken, bazı insanlar ise lüks otelleri tercih ederler. Tatilini evde yatarak geçiren insanlarda azımsanmayacak kadar fazladır. Ancak bugün özel aracıyla tatile çıkacak kişileri konu edeceğiz.

Özel aracınızla tatile çıkmadan önce yapmanız gereken ön hazırlıklar bulunmaktadır. Eğer bu hazırlıkları yapmazsanız, yolda başınıza bir takım olumsuzluklar gelebilir.

  1. Aracınızla yola çıkmadan önce yetkili servis ya da sanayiye giderek aracınızı kontrol ettiriniz. Özellikle LGP’li araçlarda yağ sorunu sık sık görülmektedir. Hem yağ ve suyuna baktırın hem de lastiklerinizi kontrol ettiriniz. Güvenli yola çıkmanın başlangıcı budur. Gerekli kontrolleri yapmadan yola çıkmanız durumunda, aracınızın motoru zarar görebilir ve yolda kalabilirsiniz. Hem de aracınızın tamiratı oldukça masraflı olacaktır.
  2. Yola çıkmadan önce trafik sigortanızı güncelliğini kontrol ediniz. Yıllık yapılan trafik sigortanız bitmiş olabilir. Eğer aktif trafik sigortanız olmadan yola çıkarsanız, olası bir polis çevirmesinde aracınız bağlanabilir. Ya da olası bir trafik kazasında maddi külfeti yüksek maliyetleriniz olabilir.
  3. Motorlu taşıtlar verginizi ödediğinizden emin olun. Yılda 2 kere olmak üzere Ocak ve Temmuz aylarında yatırılan MTV harcınızı ödemen yola çıkmanız durumunda, olası bir trafik çevirmesinde başınız ağrıyabilir.
  4. Aracınızın muayenesinin güncel olup olmadığını kontrol ediniz. Otomobiller için iki yılda bir, ticari araçlar için ise yılda bir kez muayeneye girmek yasal zorunluluktur. Son muayene tarihiniz itibariyle aracınızın muayenesi üzerinden 2 yıl geçtiyse, olası bir trafik çevirmesinde aracınızın bağlanması yüksek muhtemeldir.
  5. Aracınızın bagajında stepne, yangın söndürücü ve ilk yardım çantanızı kesinlikle bulundurun. Yolda başınıza bir kaza gelebilir. Çok sıradanmış gibi görülen bu ekipmanlar kaza anında ve sonrasında hayati değer taşıyabilir. Ya da lastiğiniz patladığında stepnesiz yola devam edemeyeceğiniz için, gereksiz zaman kaybını önleyebilirsiniz.
  6. Aracınız belli bir değerin üzerindeyse ve maddi imkanlarınız elveriyorsa, aracınıza kasko sigortası yaptırmanızı öneririm. Yıllık 750-2000 TL arasında kasko ücreti vererek olası bir kaza durumunda maddi kayıplarınızı en aza indirebilirsiniz.
Tarih:Seyahat Rehberi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)