İçeriğe geç

Dünya’da Gezilesi En Ucuz Ülkeler

Dünyayı gezmek ölmeden önce herkesin arzuladığı bir şeydir. Ancak maliyetler nedeniyle bir çok insan dünyayı gezme şansı bulamıyor. Düşük maliyetlerle dünyada gezilebilecek ülkeleri sizler için listeledik. Günlük 30 dolar belki de daha da az para harcayarak görülmeyi hak eden ülke ve şehirleri keşfedebilirsiniz.

“NEPAL”

Başkenti Kathmandu olan Nepal ucuz ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Normalde de ucuz olan Nepal, depremden sonra daha da ucuz bir ülke haline gelmiştir. Günde 1-2 dolar karşılığında çalışan insanlar topluluğu ile karşılaşacaksınız ancak Nepal halkının güler yüzlü etkileşimi ile karşılaşmanız yüksek ihtimaldir.

Nepal

Nepal, coğrafi konum olarak Güney Asya‘da yer alır. Kuzeyde Çin ve güneyde de Hindistan’ın arasında kalan 147.181 kilometre kare alana sahip bir kara ülkesidir. Kuzeyinde Himalayalar ve güneyinde de ormanlık Terrai bölgesi ile çevrelenmiştir.
Yaklaşık olarak 29 milyon nüfusa sahip olan Nepal’de, halkın büyük bölümü tarımla uğraşmaktadır. Yönetim biçimi cumhuriyettir.
Başkenti Katmandu olup en gelişmiş ve büyük şehridir. Kişi başına düşen ulusal geliri 240 dolar olan Nepal, dünyanın en yoksul ülkeleri arasında gösterilmektedir. 1990’lı yıllardan başlayarak ekonomisinde bir takım olumlu gelişmeler yaşanmaya başlamış olmasına rağmen henüz yoksulluğun giderilmesine yönelik yeterli bir gelişme sağlanamamıştır.

“HİNDİSTAN”

Ucuz ülkeler arasında bir diğeri de Başkenti Delhi olan Hindistan’dır. Filmlere konu olan, ayrı bir sinema ve dizi dünyasına sahip olan Hindistan, görülmeye değer bir ülke olarak dikkat çekiyor. Hindistan’da da insanlar günde 1-2 dolara yaşam mücadelesi vermekteler.

Hindistan

Hindistan, 28 tane eyalet ve birlik bölgesinden oluşan ve parlamenter demokrasi olan bir cumhuriyettir. Borsa sayılarına göre dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine ve dünyanın en büyük dördüncü satın alma gücü paritesine sahiptir.
1991’den beri uygulanan ekonomik inkılapları nedeniyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisidir. Buna rağmen yoksulluk ve kötü beslenme oranları hâlâ çok yüksek, okuryazarlık ise çok düşüktür.
Çin ile birlikte dünya gezegeninde nüfusu 1 milyar sınırının üstündeki iki ülkeden birisi olarak önemli bir yere sahip olan Hindistan, daha yüksek olan nüfus artış hızı sebebiyle yakın bir gelecekte dünyanın en kalabalık ülkesi olacaktır.

“KAMBOÇYA”

Ucuz ülkelerden bir diğeri Kamboçya’dır. Bu güzel ülkenin Siem Reap şehrinde, dünyanın en büyük tapınak bölgesi olan Angkor Wat bulunmaktadır. Günlük 25-30 dolara çok güzel bir şekil de gününüzü geçirebilirsiniz.

Siem Reap

Kamboçya, Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. 181.035 km² alana yayılan ülke, kuzeybatıda Tayland, kuzeydoğuda Laos, doğuda Vietnam ile komşudur. Ayrıca güney batı kıyıları Tayland Körfezi‘nde yer alır. 14,8 milyonluk nüfusuyla, dünya sıralamasında 70. sırada yer almaktadır. Başkent Phnom Penh, ülkenin politik, ekonomik ve kültürel merkezidir. Ülke kral tarafından parlamenter monarşi ile yönetilir.

“SIRBİSTAN”

Avrupa’da ucuz tatil yapacakları ülke arayanlar için alternatif ise Sırbistan‘ın Belgrad şehridir. Son zamanlarda Ukrayna gece hayatına rakip olan Belgrad, gece hayatı ile bir çok turist çekmektedir. Sırbistan’ta konaklamak için günlük 30-35 dolar yeterli olacaktır.

Belgrad

Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Slovenya gibi ülkelerden hafta sonları gelen ziyaretçiler, daha arkadaş canlısı atmosfer, büyük kulüp ve barlar, ucuz içkiler, dil zorluğu çekilmemesi ve gece hayatına yönelik düzenlemelerin daha hafif olması gibi düşünceleri nedeniyle kentin gece hayatını kendi ülkelerinin başkentlerindekilere yeğler.
Akademija ve KST (Klub Studenata Tehnike) gibi ünlü alternatif kulüpler, Belgrad Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi’nin bodrum katında bulunur.
 Alternatif kültürel etkinliklerin gerçekleştiği, kentin ünlü mekânlarından SKC (Öğrenci Kültür Merkezi) Belgrad’ın yüksek katlı yapısı Beograđanka‘nın hemen karşısında bulunur. Ünlü yerli ve yabancı grupların konserleri genellikle bu merkezde olur. Merkez ayrıca çeşitli sanat sergilerinin ve çeşitli halka açık tartışmaların gerçekleştirildiği bir mekândır.

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)