İçeriğe geç

Uzungöl’de 1 Gün Geçirmek

Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı doğal harika Uzungöl, yerli yabancı bir çok turiste ev sahipliği yapıyor. Özellikle Arap ziyaretçiler tarafından son zamanlar adeta istila edilen turistlik mekan, doğal görüntüyü bozacak şekilde yapılan betonarme yapılar nedeniyle de gelecek adına doğa sevenlere endişe veriyor.

Plansız betonarme yapıya dur denilmezse, yakın zaman içerisinde Uzungöl tüm doğal güzelliğini kaybedebilir.

Konuyla ilgili devlet erkanları, duruma müdahale edeceklerini ve doğal görüntüyü koruyacaklarını açıkladı. Son zamanlarda yabancılara yapılan arsa satışları nedeniyle de uzun vadede Uzungöl sıkıntılar yaşayabilir…

Tüm bu olumsuz senaryolar bir kenarda dursun, biz bugün Uzungöle giderseniz neler yapabileceğimizi anlatalım.

  1. Uzungöle ulaştıktan sonra eğer gece konaklamayı düşünüyorsanız, kalacağınız yeri hemen ayarlamanız gerekmektedir. Son zamanlarda Arap turistlerin fazlalığı nedeniyle kalacak yer bulamayabilir ya da çok fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Öncelikle kalacak yerinizi ayarlayıp, daha sonra gezmeye devam etmelisiniz.
  2. Kalacağınız yeri netleştirdikten sonra güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Mekan ismi vermeyeceğim çünkü her mekan aynı kalitede. Ne çok iyi ne de çok kötü. Sizin odaklanmanız gereken, Uzungöl manzasında olmasıdır.
  3. Kahvaltıdan sonra Uzungöl etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Yaklaşık 40 dk içerisinde tam tur Uzungöl etrafında dolanabilirsiniz. Yürümeyi çok sevmiyorsanız, kiralık bisiklet ya da scooter ile Uzungöl etrafında gezinti yapabilirsiniz.
  4. Uzungöl içerisinde hizmet veren yunus deniz bisikletleri” ile göl içerisinde gezinti yapabilirsiniz. Ortalama yarım saat süren bu gezinti için en fazla 4 kişi olmanız gerekiyor. Ya da birden fazla deniz bisikleti kiralamalısınız.
  5. Uzungölden ayrılmadan önce kesinlikle Uzungöl Camii’si içerisinde namaz kılmalısınız. Hem tarihi hem de manevi ortamı hissetmek ve o hazzı almak için kesinlikle kaçırmamanız gereken bir faaliyet olacaktır. Eğer müslüman değilseniz, camii içerisini gezebilirsiniz.
  6. Son olarak evinize gitmeden yanınıza Uzungöl hatırası olarak bir magnet almayı unutmayın.
Tarih:Gezilecek Yerler

Tek Yorum

  1. İsmail İsmail

    Geçen gün gittik Uzungöl’e. Aman Allah’ım. Ben böyle bir şey görmedim arkadaş. Her yer Arap her yer Suriyeli her yer Iraklı. Türk yok resmen. Her şey aşırı pahallı. Zaten tüm esnaf Türkçe tabelaları kaldırmış. Herkes Arapça tabela asmış. Türk toprağımı yoksa ecnebi memleketi mi ben anlamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)