İçeriğe geç

Mevlana Müzesi’ni Keşfedin: Bir Ziyaretçi Rehberi

Ünlü bir felsefeci, şair ve dini lider olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin mezarının yer aldığı ayırt edici yeşil konik kubbe, Konya’nın sembollerinden biri ve şehrin başlıca turizm merkezlerinden biridir. Tasavvufun dünyaca ünlü tarikatının tekkesini barındıran türbe, şimdilerde turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir Mevlana Müzesi. Bu muhteşem müze, Konya’da bulunuyor.

Mevlana Kimdir?

İslam felsefesinin büyük dervişi, şairi ve öncüsü Mevlana, yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada ünlü bir isimdir. En ünlü şiirlerinden biri; “Gel, gel, ne olursan ol yine gel, İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, Bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir, Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…” dizeleriyle başlayan şiiridir.

Mevlana Müzesi; Derviş hücreleri, mutfak bahçesi, cami, kütüphane, çeşmeli su deposu, Semahane gibi birçok bölüm içermektedir. Eskiden bu görkemli yapı, Mevlana’nın babasına Selçuklu döneminde Alaaddin Keykubat tarafından hediye edilen bir gül bahçesiydi. Daha sonra, öncelikle Mevlana’nın babası, Mevlana ve diğer aile üyelerinin mezarları da dahil olmak üzere türbe de eklendi. Buna ek olarak yapı, 1926 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Mevlana Müzesi Mimarisi

Bu parlak ve devasa müze, yaklaşık 18.000 m2’lik alanı kaplamaktadır. Büyük mimar Bedrettin Tebrizi tarafından yaptırılan türbe, ‘Yeşil’ olarak adlandırılmasının başlıca nedeni, büyüleyici yeşil kiremitler ile döşenmiş olmasıdır. Yapının bahçesine, Derviş Kapısı kullanılarak girilir. Günümüzde Mevlana Müzesi, mistik ve muhteşem atmosferi ile ziyaretçileri büyülemektedir.

Tilavet Odası 

Geçmişte bu oda, Kur’an okuma odası olarak kullanılıyordu. Bu nedenle “tilavet odası” adı verildi. Günümüzde bu odada, Osmanlı dönemini yansıtan şaheserler ve diğer eşyalar sergilenmektedir.

Semahane

16.yüzyılda Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Geniş bir kubbe ile kaplıdır. Bu alan aynı zamanda, Meydan-ı Şerif’i de içerir. Bu özelliklerinin dışında burada, Abdülhamit tarafından yaptırılan iki katlı toplanma yeri de bulunmaktadır.

Mevlana Müzesi Koleksiyonu

Bunlara ek olarak bu büyük yapıda, büyük bir eser koleksiyonu da bulunmaktadır. Değerli halılar, metal ve ahşap objeler, kitaplar ve paha biçilemez bir Kuran’ın sergilenmesi de dahil. Müzede ayrıca, 1700’ün üzerinde el yazması ve 500 kitap bulunan bir kütüphane de yer alıyor. Bununla birlikte dışarıda, mermer bir çeşme de bulunan huzurlu bir avlusu da bulunuyor.

Türbenin avlusunun karşısında, Mevlana’nın öğrencilerinin yaşadığı ve okuduğu çok sayıda hücre bulunmaktadır. Bu hücreler, günümüzde giyim ve tekstilden kaligrafiye ve müzik aletlerine kadar, derviş hayatı ile ilgili ilginç bir koleksiyona ev sahipliği yapıyorlar. Daha fazlasını öğrenmek isteyen ziyaretçiler için bilgi panoları, Tasavvuf tarihini ve kültürünü derinlemesine anlamaya yardımcı olmaktadır.

Tarih:Seyahat Rehberi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)