İçeriğe geç

Safranbolu’da Gezilecek 8 Turistik Yer

İç Anadolu Bölgesi’ne doğru bir gezi planlıyorsanız, Safranbolu’yu da gezilecek yerler listenize ekleyin. Bir zamanlar önemli bir ticaret yolu olan Safranbolu’da; eski dönemlerden kalma mükemmel konaklar hala sokakları süslemektedir. Safranbolu’ya gittiğinizde gezebileceğiniz 8 turistik yeri bu yazımızda listeledik…

1. Çarşı

Safranbolu’nun eski kent bölgesi olan çarşısı, UNESCO tarafından korunmaktadır. Dar Arnavut kaldırımlı ara sokakları ve Osmanlı ahşabı ile yapılmış köşklerle çevrili sokakları, çarşıyı sarmalıyor. 17. yüzyılda zengin bir tüccar kenti olan Safranbolu, günümüzde karakterini hala korumaktadır. Eski evlerin birçoğu, şimdilerde restore edilmiş bir şekilde butik otel ve restoran olarak hizmet vermektedir.

2. Cinci Hamam

Bu ünlü hamam, harika bir şekilde restore edilmiştir. Böylece Osmanlı günlerinde olduğu gibi, keyifli bir hamam seansı yaşayabilirsiniz. Osmanlı döneminde Türk hamamı, toplumda önemli bir unsurdur. Evlerde su akışının yaygınlaşmasıyla, yerini daha çok turistik bir olguya bıraktı.

3. Köprülü Mehmet Paşa Cami

Safranbolu’da, cami mimarisini iyi bir şekilde yansıtan güzel örnek var. 1661’de inşa edilen bu cami, güzel bir iç mekana sahiptir. Avlusuna girdiğinizde, 19. yüzyılda eklenen metal bir saati görürsünüz. Caminin çevresindeki ara sokaklarda, göz atabileceğiniz küçük butikler ve tatlı dükkanları bulabilirsiniz.

4. Kent Müzesi

Kent müzesine dönüştürülmüş bu eski sarı hükümet binasını ziyaret etmek de Safranbolu’da yapacağınız şeylerden biri. Buradaki koleksiyon, Safranbolu’nun tarihi ve kültürünü yansıtıyor. Tipik ev eşyaları, mücevher, kostüm ve Osmanlı dönemini yansıtan tekstil ürünlerinin sergilendiği müzede, ayrıca geleneksel el sanatlarını yansıtan sergiler de var.

5. Cinci Hanı

Cinci Hanı, Safranbolu’nun Karadeniz’e giden ticaret yolundaki durak noktası olarak önemini hatırlatıyor. 17. yüzyılda inşa edilen bu han, o dönem kasabadaki tüccarlar tarafından otel olarak kullanılıyordu.

6. Safranbolu Pazarları

O eski ticaret günleri geride kalmış olsa da, Safranbolu’nun pazarları hala yerel olarak yapılmış harika el işi örnekleri ile dolu. Geleneksel deri ve geleneksel dantel satan tezgahlara sahip. Daha çok tatlı ve yiyecek arıyorsanız, Safranbolu birbirinden güzel tatlılarla doludur. Tahin helvası, bölgenin özel lezzetlerinden biridir. Ayrıca burada lokum da oldukça meşhur.

7. Bulak Mağarası

Bu mağara, Safranbolu’da en çok ilgi gören turistik yerlerden. Mağara, Mayıs ve Eylül ayları arasında özellikle okul grupları tarafından büyük ilgi görüyor. Seyahatinizi bu dönemde planladıysanız, günün erken saatlerini tercih etmenizi öneriyoruz.

8. Yörük Köyü

Yörük Köyü, kendine has bir köydür. Burada muhteşem Osmanlı konaklarının kalıntılarını sıraladığı bir yer var. Yörük köyü, kırsal hayat hissini yaşatması yönünden büyüleyici bir yer. Buraya gittiğinizde muhteşem otantik evlerin fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmeyin.

 

 

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)