İçeriğe geç

Yolunuz Mersin’e Düşerse Buraları Gezin!

Türkiye’de çok fazla öne çıkmayan şehirlerden biri olan Mersin, yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığından, şaşırtıcı sayıda tarihi mekana sahiptir. Muhteşem kalelerinden, antik kentlerin kalıntılarına kadar Mersin’i keşfetmek, tarih meraklıları için görülmesi gereken bir kültüre ve tarihe sahiptir.

Herhangi bir şehirde yapılacak en iyi şey; tarihi mekanları, ünlü yapıları ve diğer yerleri sokaklarında yürürken keşfetmektir. Mersin de böyledir. Mersin Kültür Merkezi, Muğdat Camii ve Halk Kütüphanesi, Mersin’i keşfederken, ziyaret edebileceğiniz onlarca farklı kültürel ve tarihi yerlerden sadece birkaçı. Gelin isterseniz, Mersin’de görmeniz gereken yerlere bir bakalım…

Mamure Kalesi

4. yüzyılda, dönemin hükümdarı, hali hazırda var olan bir Roma yapısının temelini kullanarak, Akdeniz sahilinde bulunan bu şaşırtıcı kaleyi inşa etti. Korsanlara karşı sağlam bir koruyucu olan kale, Selçuklular tarafından büyütülmüş ve 1469 yılında Osmanlı tarafından ekleninceye kadar birçok kez el değiştirmiştir.

Cambazlı Kalıntıları

Cambazlı köyünde bulunan Cambazlı Kalıntıları; türbeler, kaya mezarları ve sarnıçlardan oluşmaktadır. Bununla birlikte bu kalıntıların en çarpıcı görünümü, 5. yüzyılda Bizans dönemine kadar uzanan gizemli bir yapıdır. Cambazlı Kalıntıları, Mersin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Kızkalesi

Kıyıdan görünen Kızkalesi’nin, küçük bir adada ve Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edildiğine inanılıyor. Yapı, ilerleyen yıllarda daha da geliştirildiği ve 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğuna geçti.

Uzuncaburç Antik Kenti

Eski Roma kenti Isauria’da eski bir şehir olan Uzuncaburç antik kenti, Zeus Tapınağı ve bölgede gelişen topluluğu anlatan birçok sütunla ünlüdür.

Adamkayalar

Kaya yüzeyine oyulmuş heykelleri ile ünlü olan Adamkayalar, Mersin’de görülmesi gereken yerlerden. Toros Dağlarının güney ucunda yer alan bu eski taş figürlerin kökeni ile ilgili belgelenmiş hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Soli-Pompeiopolis Kazıları

M.Ö 700 civarında kurulan Soli antik kenti, M.Ö 1. yüzyılda yıkılıncaya kadar, Kilikya’da eski bir şehir ve limandı. Daha sonraları, Roma İmparatorluğunun askeri lideri tarafından yeniden kurulduktan sonra Soli Pompeiopolis oldu.

Cennet Cehennem Mağaraları

Cennet ve Cehennem kavramlarını yan yana getiren bu iki mağara, kesinlikle çarpıcıdır. Özellikle doğal boşlukları, 5. yüzyılda kalma bir manastır kalıntısına da sahiptir.

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)