İçeriğe geç

Konya: Gerçek Bir Açık Hava Müzesi

Konya’nın, yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanan bir tarihi vardır. Bu nedenle, şehrin her yerinde, tarihi yerler açısından görülecek çok fazla şey vardır. Gelin isterseniz, Konya’nın neden gerçek bir açık hava müzesi olduğuna birlikte bakalım! 

Konya, Mevlana Müzesi’nin Evidir

Ünlü şair ve Sufi mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin türbesi olan Mevlana Müzesi, Mevlevi düzeninin derviş köşkünü kullanır. Derin turkuaz renkli çinileriyle kaplı kubbesiyle öne çıkan yapı; 1274 yılında Mevlana’nın öğrencisi Hüsamettin Çelebi tarafından şairin mezarı üzerine inşa edilmiştir. Daha sonra 1926 yılında yapı, bir müzeye dönüştürüldü.

İçerisinde mermer döşeli bir avlu, mutfak, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılan Hürrem Paşa ve II. Murad döneminde yaptırılan 17 derviş hücresi ve Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan güzel bir çeşme de bulunuyor. Mevlana’nın mezarı, turkuaz renkli kubbenin altında yer alır ve burası, 12. yüzyıldan kalma Selçuklu dönemine ait ağaç oymacılığının en iyi örneklerinden biridir.

Dünyanın En Önemli Kazı Alanlarından Biri Konya’dadır

Konya’nın güneydoğusunda yer alan Çatalhöyük, Küçükköy köyü, UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Bu köy, dünyanın en önemli kazı alanlarından biri olup; yalnızca boyutu ve güzel resimleri ya da diğer  sanat eserleri ile değil, aynı zamanda insanın sosyal ve kültürel evrimini de temsil etmektedir.

Konya’nın Antik Kenti Kapadokya İle Kıyaslanabilir

Konya’dan yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Kilistra Antik Kenti; M.Ö 2. yüzyıl’da kurulduğuna inanılan bir yerleşim yeridir. Kayaya oyulmuş bir yerleşim yeri olan bu antik kenti; kaya oluşumları, gizli oyulmuş alanları, kiliseleri, aydınlatmaları ve boşluklarla açılan havalandırmaları ile Kapadokya’nın yeraltı şehirlerine oldukça benzerdir. Bir zamanlar dini olarak ezilenlerin kaçış noktası olan Kilistra Antik Kenti, Osmanlı döneminde Türklerin yaşadığı yer oldu.

Konya, Selçuklu ve Osmanlı Mimarisinin Önemli Eserlerine Sahiptir

Konya’daki Selimiye Camii, İnci Minare Medresesi ve Alaeddin Cami; Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait çok çarpıcı ve önemli eserlerdir. Selimiye Cami, 1558 yılında tamamlandı. İki minareli yapısı ile İstanbul’daki meşhur Fatih camisine benzeyen 16. yüzyıl Osmanlı camisidir.

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)