İçeriğe geç

Samsun Batı Park Gezintisi: Amazon Heykeli ve Aslanlar

Samsun’da doğuda ve batıda ayrı ayrı olmak üzere iki adet park alanı var. Ordu tarafına yakın olan doğu kısımdaki park alanına “Doğu Park“, Sinop tarafına yakın olan batı kısımındaki parka ise “Batı Park” deniliyor. Batı Park kesinlikle fırsatı olan herkesin gidip görmesi gereken bir yer olarak dikkatimizi çekti. Tamamı dolgu olan alan, denize sıfır konumda ve tamamen yeşillikler içerisinde bulunuyor.

Batı park alanında yapabileceğiniz aktiviteleri listelemek gerekirse;

  1. Piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz. Oldukça geniş yeşil alan bulunmaktadır. Oturmanız için yeterli sayıda bank alanı da mevcuttur.
  2. Amazon kafede bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Bir tepe üzerinde bulunan kafe, inanılmaz bir manzaraya sahiptir.
  3. Go-Kart pistinde özel hazırlanmış araçlarla yarış yapabilirsiniz. En uzun go-kart pistlerinden birisine sahip olan alan, gerçekten keyif veriyor.
  4. Amazon köyünü ziyaret edebilir ve eski çağlarda bu topraklarda yaşamış insanlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Amazon köyüne giriş ücretli ancak vereceğiniz ücrete değeceğine düşünüyorum.
  5. Ve geldik en önemli bölüme. Amazon heykeli ve aslanlar. Gökyüzünden bakıldığı zaman ay-yıldız içerisinde bulunan amazon heykeli ve sağ-sol bölümlerinde bulunan aslan heykelleri inanılmaz bir görüntü oluşturuyor.

Edindiğimiz bilgiye göre, eski çağlarda bu topraklarda amazon kadınları yaşıyormuş. Çok güçlü olan bu kadınların, ellerindeki mızrak ve oklarla aslanları avladığı rivayet ediliyor. Erkekleri köle olarak kullanan Amazon kadınlarının, tek göğsünün de olmadığı söyleniyor. Amazon köyü içerisinde bal mumu heykellerden yapılmış bir çok amazon kadını bulunmaktadır.

Amazon heykelinin sağ ve solunda bulunan aslanların içlerine girilebilmektedir. İlerleyen süreçte aslanların iç kısmına restoran yapılması gündemdeymiş. Ancak alan oldukça dar ve bence olmayacak bir fikir.

Aslanın ağzından görüntü

Ek olarak Batı Park alanında teleferikte var ancak Ordu’da teleferiğe bindikten sonra, Samsun’da ki teleferiğe teleferik denmez. Çok küçük bir teleferik yapmışlar. Binmezseniz de bir şey kaybetmezsiniz.

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)