İçeriğe geç

Roma Seyahati Yapmanız İçin 11 Neden

Roma, görülmesi gereken ilginç yerler ve yapılması gereken aktiviteler ile dolu güzel bir seyahat rotasıdır. Buraya gitmek için birçok farklı neden olsa da, burada en iyi 11 nedeni bulabilirsiniz…

1. Sanatın Merkezi

Birçok ünlü sanatçının eserini bu sanat kokan şehirde bulabilirsiniz. Burada aynı zamanda; Vatikan müzeleri, Kapitolin Müzesi, Borghese Galerisi, Palazzo Altemps gibi müzeleri ve Palazzo delle Esposizioni, Serra, I Colori di Dentro di Maria Grazia Luffarelli ve Palazzo Corsini gibi sanat galerileri bulabilirsiniz.

2. Cazibeli Mimari

Dünya mirasları arasında yer alan İtalyan eserlerinin bazıları Roma’da bulunmaktadır. Meşhur İspanyol basamakları, muhteşem Navona Meydanı,  12. Pantheon ve Eski Roma İmparatorluğunu simgeleyen Kolezyum bunlardan birkaçı.

3. Vatikan: Dinin Merkezi

Roma’daki Katolikler için siyaset ve dinin merkezi olan Vatikan, Roma ve İtalya’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

4. Alışveriş

Roma’ya gitmek için bir diğer önemli neden de alışveriştir. Burada alışveriş için nereye gittiğiniz de önemli. Roma’nın en işlek alışveriş caddesi Via del Corso’daki kıyafetler; alışveriş merkezleri ya da tezgahlardakilerden çok daha fazladır. Pazarda olduğu gibi, bu caddede 10 Euro’ya çok şık pantolonlar bulursanız, şaşırmayın.

5. Şarap

Roma’da, dünya çapında şarap üreticileri var. Ancak gerçek Roma şaraplarının tadını çıkarmak için yerel şarap mağazalarına gitmenizi ve şehrin meşhur şaraplarını yudumlamanızı öneriyoruz.

6. Tarih

Anıtlar, meydanlar, yollar, müzeler, Roma Katolik bazilikaları, mezarlar, Sinagog ve daha fazlası ile Roma, ilginç ve etkileyici bir tarihe sahip.

7. Yemek

İtalya mutfağı, tüm dünyada meşhurdur. İtalya’da her bölge, kendi geleneksel yiyeceklerine sahiptir. Yerel lezzetler denemek her zaman iyidir. Roma’ya giderseniz; baccala, carciofi, spagetti alla carbonara, bucatini all’amatriciana gibi şehrin kendine has özel lezzetlerini deneyebilirsiniz.

8. Kültür

İnsanlar Roma’ya; turizm, siyaset, iş, din, göç gibi birçok nedenle gelirler. Roma’nın farklı yerlerinde bir gün geçirmek çok güzeldir. Örneğin Pigneto ve Vittorio Emanuele mahallelerindeki Capitol Tepesi ya da hala Romalıların hakimiyeti altında olan Trastevere semtindeki Yahudi Getto’sunu görmek hoşunuza gidecektir.

9. Otomobil

Ferrari, Maserati, Lamborghini gibi araba markaları, en iyi İtalyan markalarıdır. Elbette Roma herhangi bir otomobil şirketine ev sahipliği yapmaz ancak burada çok sayıda otomobil sergi salonu bulabilirsiniz.

10. Eski Roma İmparatorluğu

Eski Roma İmparatorluğu, Avrupa ve dünya kültürünü derin bir şekilde etkilemiş ve dünya nüfusunun %20’sinden fazlasının Latince tabanlı bir dil konuşmasına neden olmuştur. Roma, halka açık olan Eski Roma sembolleri ile doludur. Aralarında en gizemli olanı, gladyatörlerin hayatları boyunca savaştığı, direniş ve hayatta kalma simgesi olarak gördüğü Kolezyum’dur. Eski Roma’nın anıt kalıntıları burada küçük bir bölgeye yayılmış olduğundan, ziyaret etmesi de kolaylaşıyor.

11. Her Yere Yürüme Özgürlüğü

Turist olarak bir şehre gittiğimizde, en çok zorlandığımız konulardan biri ulaşımdır. Roma’da toplu taşıma, taksi ve diğer ulaşım araçlarını unutun. Burada her köşede, hayran kalacak yeni bir şeyler bulabilirsiniz. Roma’nın güzel ve rahat caddelerinden yürümeye başlayarak, şehrin birçok noktasını gezebilirsiniz. Dolayısıyla Roma’ya giderken yanınıza çok rahat ayakkabılar almanızda fayda var!

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)