İçeriğe geç

Seyahat Planlaması Nasıl Yapılır?

Bir gün kafanıza esti, bavulunuzu topladınız ve son dakika uçak bileti ayarlayıp aklınıza ilk gelen yere uçtunuz. Eğer seyahate bu şekilde çıkmıyorsanız; seyahat planlama rehberimiz çok işinize yarayabilir!

Ne Zaman Gitmeli? / Ne Kadar Kalmalı?

Bu, bir seyahat planlaması yaparken sorduğum ilk sorulardan biridir. Dünyada görmek istediğim çok fazla yer var, dolayısıyla nerede ne kadar kalacağım ve ne zaman gideceğim önemli. Ne zaman gideceğinize karar verirken, en yoğun ve en kalabalık dönemleri mi yoksa daha sakin günleri mi aradığınıza karar vermelisiniz. Ayrıca gideceğiniz yerde, gideceğiniz dönemde sert hava koşulları varsa, o aylardan da kaçınmanız gerekebilir. Örneğin yurt içinde bir seyahat planlıyorsanız, birçok yer için en ideal zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Ne zaman gitmek istediğinize ve ne kadar kalacağınıza karar verdikten sonra, artık ucuz uçak bileti arama zamanı. Yapmanız gereken ilk şey, Facebook ve Twitter’da havayolu şirketlerini takip etmektir. Böylece promosyonlardan kolayca haberdar olabilirsiniz. Belirli bir zaman aralığında seyahat etmek istiyorsanız ve özel kampanyalar için sabırsızlanıyorsanız, Skyscanner’da ucuz uçak bileti için arama yapabilirsiniz. Skyscanner, çok sayıda seyahat acentesinden en ucuz biletleri bulmanıza yardımcı olan bir sitedir.

Nerede Kalınır?

Ne zaman gideceğinize karar verdiniz, uçak biletinizi aldınız, şimdi nerede kalacağınıza karar vereceksiniz. Rezervasyon yapmak için çok sayıda web sitesi var. Booking.com ve TripAdvisor benim kullandığım sitelerden birkaçı. TripAdvisor adresinde, kullanıcılar geçmiş tecrübelerini paylaştıkları için, en güvenilir kaynaklardan biridir.

Ziyaret Edilecek Yerler/ Yapılacak Aktiviteler

Uçak biletinizi aldıktan ve otel rezervasyonunu yaptırdıktan sonra, seyahat güzergahınızı planlamaya başlamanın zamanı geldi. Bunun için “Nereye gidilir? “, “Ne yapılması gerekir?”, “En iyi yerler?” için arama yaparak başlayın. Böylece gideceğiniz yerin önemli turistik yerlerini keşfedebilirsiniz. Arama sonuçlarının ilk 3-4 sayfasındaki yazıları inceleyin ve bir Word sayfasına, en sevdiklerinizi listeleyin. Ardından listenizi biraz daha daraltarak en doğru rotayı belirleyebilirsiniz.

Ne Kadar Bütçe Ayırmalı?

Artık nerede kalacağınıza ve gideceğiniz yerde neler yapacağınıza karar verdiğinize göre, seyahatiniz için ihtiyacınız olan paranın ne kadar olduğunu hesaplamak daha kolay olacak. Seyahat süresince ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını belirlemeye yardımcı olmak için; otel fiyatları, etkinlik ücretleri, müze giriş ücretleri, ortalama yemek ücretleri, ulaşım ücretleri ve alışveriş gibi aklınıza gelen tüm giderleri listeleyin. Yurt dışına çıkacaksanız, gitmeden önce varış noktanızın para birimi hakkında bilgi sahibi olmanız da çok önemlidir.

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)