İçeriğe geç

İstanbul’da Bir Yaz Günü

İstanbul bir maceradır. Saf ve keyifli. Sultanahmet Meydanı’nda gezinir, Ayasofya Cami’yi, Sultanahmet Camii’yi görür, Galata Köprüsü üzerinde yürür ve Boğazda keyifli bir tura katılır, İstanbul’un ve yaşamanın keyfini çıkarırsınız. İstanbul’un şaşırtıcı, fantastik bir kültürü vardır, burayı gezmeye geldiğinizde şehrin kalabalığı sizi hayal kırıklığına uğratsa da, burada tarihe ve farklı kültürlere tanıklık etmek bütün keyfinizi geri getirir.

Yarım gününüzü Sultanahmet’e ayırın.

Bir şehri keşfetmenin en iyi yolu, sokaklarında yürümektir. İstanbul’da yürümek de özellikle yaz aylarında burayı tanımanın mükemmel bir yoludur. İlk gün için bana sorarsanız kesinlikle vaktinizi Sultanahmet meydanına ve çevresine ayırın derim. Burada önce Ayasofya’yı ziyaret edebilir daha sonra görkemli yapısıyla sizi kendine hayran bırakacak Sultanahmet Cami’ye girebilirsiniz. Her iki yapı birbirine çok yakın olduğu için ulaşım sıkıntısı yoktur ve ayrıca fotoğraf çekmek için harika mekanlar oluşturur. Sultanahmet ve Ayasofya için yarım gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

Yerebatan Sarnıcı’nı görün.

Aynı gün, öğleden sonra Yerebatan Sarnıcı’na doğru yürüyebilirsiniz. Bu dev yeraltı alanı, bir zamanlar şehrin taze su deposu olarak kullanılan ve tamamen güneş ışığından arındırılmış bir alandı. 1985 yılına kadar halka kapatıldı. Kapsamlı bir temizleme ve hafif bir restorasyon döneminden sonra, 1987’de ziyaretçilere açıldı. Buraya gelerek, sayısız devasa boyuttaki sütuna hayret edebilirsiniz.

Modern Zamana Dönüş

İlk günü muhteşem mimarileri keşfederek geçirdikten sonra, modern döneme geri dönme zamanı geliyor. Her gün en az bir kez döner ya da kebap yemeyi ihmal etmeyin. Şehrin hemen her bölgesinde lezzetli döner ve kebap seçenekleri bulabilirsiniz. Adana, Urfa, Patlıcan Kebabı, Döner, İskender ve daha birçok kebap seçeneğini bu şehirde bulabilirsiniz. Sınırlı bir süre için buradaysanız ve yemeğe fazla vakit ayırmak istemiyorsanız, büfelerde de de lezzetli döner ve sandviç seçenekleri bulabilirsiniz.

İstanbul’a geldiyseniz, Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Gerekirse rehberli turlara dahil olabilirsiniz. Buraya, Sultanahmet meydanından yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Dolmabahçe’nin dış ve iç mekanındaki kusursuz yapıtlar inanılmazdır ve eski dönemlerdeki yaşamlara dair harika fikirler verir.

Tarih:Tavsiye Köşesi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)