İçeriğe geç

Türkiye’nin En İyi Korunan Ortaçağ Kalelerinden: Mamure

Türkiye’nin en büyük ve en iyi korunmuş kalelerinden biri olan Mamure Kalesi, Mersin’de Akdeniz’e bakmaktadır. Tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, yapılan kazılar, hikayesinin 3. ya da 4. yüzyıla kadar uzandığını göstermektedir. 

Mamure Kalesi’ni ilk kez gördüğünüzde, yalnızca deniz kenarındaki güzel konumuna değil, neredeyse mükemmel bir şekilde korunmuş olması nedeniyle de hayrete düşersiniz. 23.500 metrekarelik bir alanı kaplayan Mamure Kalesi, gerçekten de devasa bir yapıdır. Uzmanlar bu yapıyı, Romalıların 3. ya da 4. yüzyılda inşa ettiğini belirtiyor. Anamur Müzesi Müdürlüğü’nün 1988 yılında yaptığı kazı çalışmalarında, önde gelen Roma kenti Ryg Monai’ye ait mozaikler ortaya çıktı. Ancak Mamure Kalesi, aynı zamanda Anemurium Antik Kenti’nin koruyucu cephesi olarak da bilinir. Bu nedenle, kökenleri tam olarak teyit edilememektedir.

Mamure Kalesi ile ilgili kesin olarak bilinen şey şudur; kale, daha sonraları Bizans İmparatorluğu ve Haçlı Seferleri tarafından kullanılmıştır. Ve daha sonra, 1221 yılında, Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat; kaleyi ele geçirdikten sonra, o zamanki kalıntıları bir temel olarak kullanarak daha büyük bir yapı inşa etti. Daha sonra kaleyi, Karamanlı Mahmut ele geçirdi ve yeniledikten sonra ona Mamure ismini verdi. 1475 yılına gelindiğinde Osmanlı İmparatorluğu, bir kervansarayın inşası da dahil olmak üzere kaleyi, 15., 16. ve 18. yüzyıllarda birçok kez onarımdan geçirdi.

Mamure Kalesi; bir tarafında hendek, diğer tarafında denizle çevrili olan bir sur, 39 adet kule ve birçok siperi birbirine bağlamaktadır. Kalenin içerisinde, yüksek duvarlar bulunuyor. Kalenin en büyüleyici yerlerinden biri, Batı avlusu. Burası; küçük bir cami, bir hamamın kalıntıları, çeşme, depolar, sarnıçlar ve bir dış kale barındırıyor.  Kalenin en iyi manzarasını görebileceğiniz 22 metre yüksekliğindeki gözetleme kulesi ile Güney Avlusu da oldukça dikkat çekicidir. Yenilenmiş olan tek minerali küçük camisi ise 16. yüzyıl Osmanlı stilini temsil etmektedir.

Mamure Kalesi’ni ziyaret etmek; aynı zamanda, M.Ö. 100 ve MS 600 arasında inşa edilen antik Anemurium kenti kalıntılarını keşfetmek için de harika bir fikirdir. Kısmen sağlam duvarları, tiyatro, su kemerleri ve çok güzel mozaiklerle arkeolojik sitenin en ilgi çekici yeridir. İki katlı yapı; soyunma odaları ve havuzlu bir salon da içermektedir. Burada, Latince’de, “Hamama hoş geldiniz, iyi bir banyo yapın” anlamına gelen bir yazı da bulunuyor.

Tarih:Seyahat Rehberi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)