İçeriğe geç

Macera Severler İçin Kırgızistan Seyahat İpuçları

Kırgızistan’da geçen 3 haftalık seyahatimi tamamladım. Bu, benim oraya ilk gidişimdi ve daha önce gördüğüm yerlerden çok farklıydı. Kırgızistan; misafirperver, dağlık, geniş, heyecanlı ve meydan okuyan bir yer. Burası, seyahat etmek için en kolay yerlerden biri olmalı. 

CBT ile Seyahat Edin

CBT (İletişim Temelli Kırgızistan Turizmi); yerel rehberlerden yararlanan ve  size yiyecek, müzik, sanat, el sanatları ve gelenekler aracılığıyla Kırgız kültürüne pencere açabilen ailelere yerleşe seyahat hizmetleri sunar. CBT ile, bir aile ile otantik bir yurtta kalabilir, Song Kol’a yürüyüşe çıkabilir, ülke genelini gezmek için şoför kiralayabilir ya da kültür festivallerine katılabilirsiniz.

Seyahatlerinizi Etkinliklere Göre Planlayın

Benim Kırgızizstan seyahatim; iki yılda bir gerçekleşen Dünya Nomad Oyunları ile aynı zamana denk geldi, ancak yıl boyunca katılmaya değecek pek çok harika etkinlik olduğunu da söyleyebilirim. Burada; at yarışları, yöresel yemek etkinlikleri, folklor festivalleri, av gösterileri gibi geniş bir etkinlik takvimi var. Mümkünse, seyahatinizi bu yolculuklardan birine denk getirmenizi öneririm. Bu festivaller, Kırgız kültürüne gerçekten harika bir pencere açıyor.

Hem Sıcak Hem Soğuk Havaya Hazırlıklı Olun

Kırgızistan oldukça dağlık bir yer olduğundan; gündüzden geceye geçerken büyük bir sıcaklık değişimi olur ve hava durumu hızla değişir. Gün içerisinde bir tişört iyi bir seçim olabilir; ancak gece kendinizi bulduğunuz her sıcak yerde durmaya çalışırken bulabilirsiniz. Yanınıza yağmur geçirmez bir rüzgarlık, polar bir hırka ve eldiven almanızı da öneririm.

Kiril Alfabesini Öğrenin

İletişim biraz zor olabilir. Kırgızistan’da resmi diller, Rusça ve Kırgızcadır. İngilizce konuşanlarla karşılaşmanız biraz daha zor olabilir. Kırgızistan’a gitmeden önce, Kiril alfabesini okumayı öğrenmek iyi bir fikirdir; böylece otobüste nereye gittiğinizi ya da restoranda ne yemek istediğinizi anlamanız daha kolay olacaktır.

Yöresel Yemeklerini Deneyin

Kırgız yemekleri, Asya dışında tam olarak bilinmemektedir. Ancak Kırgız mutfağında denemeye değer çok fazla şey bulacaksınız…

Plov: Pilav ya da paloo olarak da bilinen bu yemek; kuşbaşı dana eti ya da tavuk etini içeren bir pilav türüdür. Döküm kazanlarda pişirilir ve oldukça lezzetlidir.

Samsy: Popüler bir sokak lezzetidir. Tavuk, peynir, lahana, dana eti ve diğer malzemeleri içeren bir hamur işidir.

Lagman: Kızartılmış olarak ya da çorba şeklinde servis edilebilen bir hamur işidir ve içinde, baharatlı bir sirkeli sos ile doğranmış biberler de içerir.

Besh Barmak: Bu tabağın adı “beş parmak” anlamına gelir; çünkü çok lezzetli olduğu için parmaklarınızı yemeniz gerekebilir. Kuzu ya da dana etinden yapılır ve haşlanmış erişte ve soğan gibi lezzetleri de içerir.

Tarih:Seyahat Rehberi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)