İçeriğe geç

Samsun’da Gezilecek Yer: Saathane Meydanı

Karadeniz’in incisi olarak lanse edilen Samsun’da bugün Saathane Meydanı’nı inceleyeceğiz. Yakın zamanda gitmeyi düşünen varsa, şuan meydan yenilenme aşamasında. Her yer inşaat ve inşaat nedeniyle meydanın bir kısmı da kapalı durumda bulunuyor. Normalde Saathane Meydanı diğer bir büyük meydan olan Cumhuriyet Meydanı ile birlikte şehrin 2 büyük meydanından biri. İnşaat nedeniyle size anlatılan şekilde bir Saathane Meydanı bulamayabilirsiniz. Bu durumun geçici olduğunu bildirip, anlatmaya devam ediyoruz.

Meydana adını veren Saat Kulesi’nin tarihi II Abdulhamid dönemine kadar gidiyor. II Abdulhamid tahta çıkışının 10. yılı olan 1886’da tüm valilere şehirlere saat kulesi dikilmesini emreder. Belçika asıllı Fransız mühendisin ünye taşı kullanarak yaptığı bu saat kulesi 9 Mayıs 1887 yılında tamamlanır. Sonrasında zarar gören bu kule 1977 yılında yeni baştan inşa edilmiş.

Saathane Meydanı, Samsun’un tarih kokan mekanlarından biridir. Bu özelliğinin yanında Samsun’da ticaretin kalbi konumundadır. Saathane Meydanı ve çevresindeki tarihi yaşatan sokaklarda esnaf ahalisi yıllardan beridir Samsun’da bulunmaktadır. Balıkçılar, manavlar, kasaplar, baharatçılar, toptan ve perakendeciler ve saymakla bitmeyecek türden işle uğraşan esnaf sayesinde Saathane Meydanı Samsun’un en işlek ve uğrak mekanlarından biri olmuştur. Tüm esnafı tek tek gezerek hem sohbet edebilir hem de alışveriş edebilirsiniz.

Saathane Meydanı’nda görmeniz gereken en önemli yapı ise şehrin imân kalbi olan Samsun Büyük Camii‘dir. Özellikle Ramazan ayında Kuran-ı Kerim hatmi ile teravih namazı kılınırken, şehrin bir çok cenazesi de bu camiden kalkar. Samsun Büyük Camii 1884 yılında Batumlu Hacı Ali Efendi tarafından yapılmış.

Genel bir puanlama yapmak gerekirse Saathane Meydanı’na puanım 10 üzerinden 3 puan. Geniş vaktiniz yoksa ve görmek için daha fazla alternatifiniz varsa, onları tercih etmenizi öneririm.

 

Tarih:Gezilecek Yerler

Tek Yorum

  1. Aslıcan Aslıcan

    Ben geçen sene gitmiştim saathane meydanına. Çok beğenmedim. Samsun’da gezilecek çok daha güzel yerler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)