İçeriğe geç

Hiç Doğu’yu Tanıtmıyorsun Dediler. Bizde Mardin’e Gittik

Mardin’de uçaktan indikten sonra; dar sokaklarının güzel süslü kapıları, oyulmuş taş evleri ve dost canlısı kedilerin geçtiği dağın tepesinde, büyüleyici bir kenti göreceksiniz.  Mardin, Türkiye’nin en harika yerlerinden biridir. Bu nedenle, buraya geldiğinizde tüm popüler yerleri gördüğünüzden emin olun!

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin’deki ilk duraklarınızdan biri; Mardin’in tarihi ve kültürüne kapsamlı bir giriş yapacağınız Sakıp Sabancı Mardin Müzesi olmalıdır. Eskiden askeri kışlanın yer aldığı Mardin Kent Müzesi’ndeki her şey için İngilizce tercümeler de yer alıyor.  Ayrıca, alt kattaki sanat galerisinde, özellikle önemli Türk fotoğrafçılarının çalışmalarını bulabilirsiniz.

Kutsal Kırk Şehitler Kilisesi

Şehitleri anmak için 15. yüzyılda yeniden adlandırılan bu tarihi kilise, girişindeki narin oymaları ve huzurlu iç avlusu ile dikkat çekiyor. Kilisede, küçük ama güzel iç mekanlara bir göz atabilirsiniz.

Çarşı

Mardin’in hareketli çarşısı, bu tarihi şehrin günlük rutinini gözlemlemek için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Mardin’in dik ve engebeli yollarından dolayı, en iyi ulaşım şeklinin eşekler olduğunu göreceksiniz. Burada, ikonik minaresi ile 12. yüzyılda inşa edilen Selçuklu Ulu Cami’yi de mutlaka ziyaret edin.

Kasımiye Medresesi

Şehir merkezinin biraz dışında yer alan Kasimiye Medresesi; 1469 yılında inşa edilmiş. Burası, özellikle ana kapısı ve kemerli sütunlarıyla yürümeye değer. İki büyük kubbenin altında Kasım Paşa ve kız kardeşinin mezarları yer alıyor. Bu yapı ayrıca, çevresinin güzel panoramik manzarasını da sunuyor.

Zinciriye Medresesi

Mardin’in diğer bir görkemli medresesi, şehrin geneline bakan Zincirize Medresesi’dir. 1385 yılında inşa edilen iç avlusu, iç yapısının mükemmel geometrisini yansıtan küçük bir çeşmeye sahiptir. Ana giriş kapısından girdikten sonra, muhteşem manzaranın tadını çıkarmak için çatıya gidin.

Kubbeli Kilise

Mardin’in yaklaşık 10 km güneydoğusunda yer alan bu Süryani Ortodoks kilisesi, mimari önemi nedeniyle Mardin gezinizde görülmeye değer. Beşinci yüzyılda inşa edilen Kubbeli Kilise, bugün hala faaliyette olup; ana kilise, mezar ve muhteşem bir taş tavana sahip bir yeraltı odasına sahiptir.

Postane

Mardin kadar güzel bir şehirde, postanenin, detaylı oymalar ve kabartmalar ile kaplı yüzeyleri ile çarpıcı bir 17. yüzyıl kervansarayında yer alması şaşırtıcı değil. Şehir manzarasını ve postanenin yer aldığı yapının güzelliğini keşfetmek için, üst kısımlarda dolaşın.

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)