İçeriğe geç

Hey Onbeşli Onbeşli Tokat Yolları Taşlı

Tarihi camilerin, köşklerin, hamamların ve kervansarayların görsel bir karışımı olan Tokat, tarih meraklılarının gerçekten keyif alabileceği, Türkiye’nin gizli harikalarından biridir. Burada, bu güzel tarihi kentte yapılacak ve görülecek en güzel şeyleri sizlerle de paylaşmaya karar verdik.

Hititler, Frigyalılar, Medler, Persler, Büyük İskender İmparatorluğu, Pontus Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Danışmend Türkleri ve Selçuklular’a ev sahipliği yapmış olan ve bir dönem büyük bir ticaret merkezi olan Tokat; Türkiye’nin eşsiz tarihi mekanlarından biridir. Tokat’ta yapılacak en iyi şeylerden biri, sokakları arasında kaybolmaktır. Ancak gelmişken, Tokat’ta görmeniz gereken yerler de var!

Tokat Müzesi

Eski ihtişamını koruyan ve restore edilen kapalı bir pazar olan Tokat Müzesi; Frigler, Hellen takıları, Roma mezarları ve simgelerinden oluşan muhteşem bir koleksiyona sahiptir. Burada, şehrin tarihi kiliselerinden alınmış eserler bulabilirsiniz.

Sulusokak Caddesi

Tokat’ın en önemli caddesi olan Sulu Sokak Caddesi’ne gelirseniz, tüm harika manzaraları mutlaka görmelisiniz. Burada tarihi binaları görmek için; tarihi 1572 yılına dayanan Ali Paşa Cami’sini gördükten sonra, 1233 yılında inşa edilen Ali Tusi Türbesi’ni, mavi çinileriyle dikkat çeken Selçuklu eserlerini de görmeyi ihmal etmeyin. Turkuaz ve beyaz iç mekanlara sahip tuğla ve ahşaptan oluşan 17. yüzyıl Osmanlı Sulu Hanını keşfetmek için yürüyüşe devam edin.

Mevlevihane

Tokat’taki bir diğer önemli müze de, 1613 yılında derviş hikayesini anlatan çok sayıda sergiye ev sahipliği yapan ve restore edilmiş bir derviş evi olan Mevlevihane’dir. Osmanlı evleriyle çevrili olan müze, sessiz bir sığınaktır. Hemen dışarıda, hala Arapça olan sayılarıyla dikkat çeken Tokat’ın Osmanlı Saat Kulesi’ni de görmelisiniz.

Ulu Cami

Tokat’ın en güzel camilerinden biri, kale tepesinin eteklerinde tarihi Osmanlı evleri arasında saklı olan Ulu Cami’dir. Renkli tavanı ve kemerlerindeki çiçek motifleri ile, Tokat’a yolunuz düştüğünde, Ulu Cami’yi ziyaret ettiğinizden emin olun.

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)