İçeriğe geç

Dünyanın En Zengin 10 Ülkesi

2017 yılında dünyanın en zengin nüfuslu, kişi başına düşen geliri en yüksek ülkelerini araştırdık. Peki, bir ülkenin ne kadar zengin olduğunu nasıl anlaşılır ve diğerleriyle nasıl karşılaştırılır? Tabi ki ana göstergesi kişi başına düşen gelirdir. Güçlü bir ekonomi, bir ülkedeki ortalama yaşam süresini olumlu etkiliyor. Bu yazımızda, dünyanın en zengin 10 ülkesini  ve ortalama yaşam sürelerini listeledik…

10. Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri, kendi halindeyken, Ortadoğu’nun en önemli ekonomi merkezlerinden birine yükselen yedi devletten oluşan bir federasyondur. Geleneksel olarak muhafazakar olsa da, Körfez’deki en liberal ülkelerden biridir ve diğer kültürler ve inançlara karşı genellikle hoşgörülüdür. 1950’lerde petrol keşfedilmeden önce ekonomisi balıkçılıkla ve azalan inci endüstrisine bağımlıydı. Ancak 1962’de petrol ihracatının başlaması ile ülkenin toplumu ve ekonomisi de değişime uğradı. 2017 yılı verilerine göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 67,696 $. Ortalama yaşam süresi ise 77 yıl.

9. Norveç

5 milyondan fazla nüfusu olan Norveç, İskandinav ülkelerinden biridir. Yaşamak için en iyi ülkelerden biri olarak gösterilir ve dünyadaki en düşük suç oranlarından birine sahiptir.  Norveç’te öğrenim görmek için daha birçok sebep de vardır. Son yıllarda Norveç, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişme Raporu tarafından defalarca “yaşanacak en iyi ülke” olarak sıralandı. Bu sıralama; ortalama eğitim ve gelir seviyesine, yaşam beklentisi ile birlikte, aynı zamanda insan hakları ve kültürel özgürlük gibi faktörlere dayanıyor. Buna ek olarak, Norveç, dünyanın en iyi refah sistemlerinden birine sahiptir. 2017 yılı verilerine göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 69,296 $. Ortalama yaşam süresi ise 82 yıldır.

8. İrlanda

Bağımsız ve demokratik bir ülke olan İrlanda Cumhuriyeti, bir ada olarak iki bölgeye ayrılmıştır; güney ve kuzeybatı bölgeleri. Kuzey İrlanda, şuanda Birleşik Krallığın bir parçasıdır. İrlanda, binlerce göl ve nehir gibi doğal güzelliklerden oluşur. Buna ek olarak, İrlanda’nın binlere yıl öncesine dayanan köklü geçmişi, onu arkeolojik cennet olmasını sağlıyor. 2017 yılı verilerine göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 69,375 $. Ortalama yaşam süresi ise 81 yıldır.

7. Kuveyt

Petrol zengini bir ülke olan Kuveyt, Körfez’in en tepesinde küçük bir ülkedir. Güçlü komşularından oluşan Suudi Arabistan, Irak ve İran’ın yanında, stratejik konumu ve büyük petrol rezervleri, onu kişi başına dünyanın en zengin ülkelerinden biri yapmaktadır. Sünni Müslümanların çoğunlukta olduğu, ABD müttefiki, muhafazakar bir devlet olan Kuveyt, diğer Körfez monarşilerine göre daha açık bir siyasi sisteme sahip olması ile öne çıkmaktadır. 2017 yılı verilerine göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 71,264 $. Ortalama yaşam süresi ise 74 yıldır.

6. Monako

Monako, dünyanın ikinci en küçük bağımsız devletidir. Turistlerin her zaman ilgisini çeken bir ülke olan Monako, anayasal bir monarşi ülkesidir. Üç tarafı Fransa tarafından çevrelenmiştir. Monako ekonomisini turizm yönlendirir, ayrıca ülke, önemli bir bankacılık merkezidir ve müşterilerinin memnuniyetini yakından korumaktadır. Monaco, vatandaşları üzerinden gelir vergisi tahsil etmemektedir. 2017 yılı verilerine göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 78,700 $. Ortalama yaşam süresi ise 89 yıldır.

5. Brunei

Küçük bir ülke olan Brunei, zengin petrol ve gaz rezervleri sayesinde dünyanın en yüksek yaşam standartlarından birine sahiptir. Devlet başkanları devasa bir özel servete sahiptir. Nüfus, cömert devlet yayınlarından yararlanır ve hiçbir vergi ödemez. Brunei, 1888 yılından bu yana İngiliz himayesindedir.  2017 yılı verilerine göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 79,711 $. Ortalama yaşam süresi ise 79 yıldır.

4. Singapur

Singapur, güneydoğu Asya’da zengin bir şehir devletidir. Ülke, gelişmekte olan küresel finans merkezi ve Asya’nın ekonomik değerlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda muhafazakarlık ve katı yasalarıyla da ünlüdür ve ülke istikrar ve güvenliği konusunda gurur duymaktadır. Ticarete dayalı ekonomisi, yabancı işçiler tarafından büyük ölçüde desteklenmektedir. 2017 yılı verilerine göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 87,082 $. Ortalama yaşam süresi ise 83 yıldır.

3. Lihtenştayn

Lihtenştayn Prensliği, İsviçre ve Avusturya arasında sıkışmış, küçük bir ülkedir. Son yıllarda vergi cenneti olarak imajını sarsmak ve kendini finans merkezi olarak yeniden konumlandırmak için adımlar atmış olmasına rağmen, servetinin çoğunu vergi cenneti statüsüne borçludur. 2017 yılı verilerine göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 89,400 $. Ortalama yaşam süresi ise 82 yıldır.

2. Lüksemburg

Lüksemburg; Belçika, Fransa ve Almanya’nın bulunduğu küçük bir ülke ve önemli bir finans merkezidir. Lüksemburg’un refahı eskiden çelik üretimine dayanıyordu. Bu endüstrinin gerilemesi ile Lüksemburg, gelirlerini çeşitlendirdi ve şu anda Avrupa’nın en güçlü yatırım yönetim merkezi olarak biliniyor. 2017 yılı verilerine göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 101,936 $. Ortalama yaşam süresi ise 82 yıldır.

1.Katar

Bir zamanlar en yoksul Körfez ülkelerinden biri olan Katar, bugün bölgedeki en zengin ülkelerden biridir. Ülke, bölgesel ve küresel hırslarına para yatırmak için büyük gaz rezervlerinden sağladığı gelirini kullanıyor. Petrol parası, birçok hizmetin ücretsiz sağlanmasını sağlıyor. 2017 yılı verilerine göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 129,727 $. Ortalama yaşam süresi ise 78 yıldır.

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)