İçeriğe geç

Antalya’ya Giderseniz Bunları Yapın

Antalya’ya seyahat planlarınız var ve burada neler yapılması gerektiği hakkında ipuçları mı arıyorsunuz? Şehir rehberlerimizin bir parçası olarak, bu kez de Antalya’dan bahsedeceğiz. Peki, Antalya neden ziyaret edilmeli? 

Atatürk bir keresinde Antalya’yı, “yeryüzündeki en güzel yer” olarak nitelendirdi. Bu kulağa biraz aşırı gelse de, Antalya’nın çarpıcı manzaralara sahip olduğuna şüphe yoktur. Antik kent surları ile çevrili marinası, plajları ve büyüleyici eski Kaleiçi şehri, Antalya’yı bir fotoğrafçının rüyası haline getiriyor.

Kaleiçi’ni Mutlaka Görün

Antalya’nın en güzel kısmı Kaleiçi’in limanıdır ve bölgede bir gün geçirmenin en iyi yolu, buradan tekne turuna katılmaktır. Tekne turuna katılarak; Antalya’nın kıyı şeridini görebilir, bozulmamış koylarda yüzebilir ve birbirinden lezzetli ızgara balıklar yiyebilirsiniz. Yunanistan ve Roma’nın Antik kültürleri ile ilgileniyorsanız, bölgenin antik kentlerinden eserler sergilenen Antalya Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz.

Kaleiçi, keşfetmek için en ilginç yerlerden biridir. Saat kulesi ve Hadrian Kapısı olarak bilinen bir Roma kemerini içeren eski taş duvarlarla çevrilidir. Kaleiçi’ndeyken, sokaklarında kaybolacağınız garanti edilir; ancak endişelenmeyin. Bu, eğlencenin bir parçasıdır, ayrıca yönünüzü bulmak için yerli halktan yardım alabilirsiniz. Kaleiçi bölgesi, diğer bölgelerin modern beton apartmanlarla dolması nedeniyle, şehrin Osmanlı mimarisini görebileceğiniz tek parçasıdır.

Antalya’da Ne Yenir?

Antalya’ya geldiğinizde, butik cafe ve restoranlarda, benzer menülerin ve fiyatların olduğunu göreceksiniz. Köfte, döner, tavuk şiş ve sayısız farklı seçenek bulabilirsiniz. Öğlen yemeği yiyecekseniz, ev yemeklerini tercih edebilirsiniz. Burada açık büfeden onlarca farklı ev yemeği seçeneği bulabilirsiniz. Antalya’da en sevdiğim lezzetlerden biri, kıymalı pide oldu. Ayrıca lezzetli mezeler ve deniz mahsulleri de tercih edebileceğiniz lezzetli seçenekler arasında.

Antalya’nın Ünlü Etkinlikleri

Kasım ve Aralık aylarında düzenlenen Antalya Uluslararası Piyano Festivali, Moskova Virtuosi gibi klasik yıldızlardan caz’a, Igudesman ve Joo komedi ikilisine kadar dünya çapında müzik performansları sunuyor. Ekim ayında düzenlenen ve ülkenin en büyük film festivali olan Altın Portakal Film Festivali’nde ise uluslararası bağımsız filmler gösteriliyor. Temmuz ayında ise Efes Jazz and Blues Festivali düzenleniyor.

 

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)