İçeriğe geç

Adana’nın Turistik Yerleri

Anadolu’nun güney merkezindeki Adana, Türkiye’nin en kalabalık 6. şehridir. Gıda işleme ve tekstil endüstrisi ile Türkiye’nin ekonomisine önemli bir katkı sağlayan şehir, ayrıca ülkenin en verimli topraklarını da barındırıyor. Aynı zamanda Türkiye’de tarımın merkezi olarak da kabul ediliyor. Efsanevi eserler, tarihi unsurlar, muhteşem mimariler, yöresel yemekler ve misafirperverliği, burayı tüm aileniz için mükemmel bir tatil rotası haline getiriyor.  Bu yazıda, Adana’da görebileceğiniz turistik yerleri sizler için derledim…

Adana Ulu Camii

Ulu Camii, Adana’da, 16. yüzyılda yapılmış bir camidir. İnşaatı 1513 yılında başlayan caminin inşaatı, 1541 yılında tamamlanmıştır. 1998 yılında bir depremle etkilenen bina, 2004 yılında restore edilmiş. Binanın mimarisi, tam olarak Osmanlı mimarisini temsil ediyor. Güzel minareleri ve dış mekanın çekiciliğini mutlaka görmenizi öneriyorum.

Mavi Su Aqualand

Mavisu Aqualand, Seyhan Nehri’nin kenarında yer alan keyifli bir eğlence parkıdır. Burada; su kaydırakları, nehir ve dalga havuzlarında eğlenebilirsiniz. Burada her daim cankurtaranlar olduğundan, bu havuzlarda yüzmek tamamen güvenlidir. Ayrıca akşamları DJ ve müzik gecelerine ek olarak; mangallar, deniz ürünleri ve barbekü seçenekleri de sunulmaktadır. Mavi Su Aqualand’da özellikle tenis ve yüzme ön plana çıkıyor. Burada ayrıca yaz aylarında öğrenciler için kamp seçenekleri de sunuluyor.

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi, 19. yüzyılda inşa edilmiş geleneksel iki katlı bir evdir. Müze, Seyhan Caddesinde yer alıyor. Pazartesi hariç  haftanın altı günü ziyarete açık. Müzenin zemin katında, 2. Dünya Savaşı döneminde yayınlanan farklı gazetelerin vitrinlerini ve farklı insanlar tarafından bağışlanan Osmanlıca ve Latince Kitapları içeren bir çalışma odası ve bir kütüphane bulunmaktadır. Müzenin üst katında Atatürk’ün hayatını yansıtan eser ve eşyaların sergilendiği çeşitli odalar bulunmaktadır. Dünyanın dört bir yanından turistler, Atatürk’ün hayatını ve eserlerini keşfetmek için bu müzeyi ziyaret ediyor.

Anavarza Ören Yeri

Anavarza Ören Yeri, temelde Anavarza Kalesi’nin kalıntılarıdır. Buradaki harabeler, orada yaşayan insanların geçmişini yansıtıyor. Bu kalıntılar, dünyanın dört bir yanından gelen maceraperestler ve turistler için Adana’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Seyhan Barajı

Seyhan Barajı, Adana’nın kuzeyinde, Seyhan Nehri üzerinde 1950’lerin ortalarında inşa edilmiş hidroelektrik bir barajdır. Bu baraj, Dünya Bankası’nın Türkiye’de finanse ettiği hidroelektrik projeleri dizisinin ilk projesiydi. Baraj, Türk ekonomisinin büyümesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu barajın ve gölün güzel manzaraları, bölgeye çok sayıda turist çekmektedir. Gölü çevresinde ayrıca; ziyaretçilerine leziz yemek seçenekleri sunan çeşitli restoranlar da var.

Adana Merkez Parkı

Adana Merkez Parkı, Seyhan Nehri’nin her iki kıyısında 82 dönüm araziye yayılmış, Türkiye’nin en büyük parkını oluşturan devasa bir parktır. Bu parkta 400 binden fazla bitki ve 67 farklı ağaç türü bulunuyor. Parkta 12 güzel gölet ve çocuklar için 5.4 dönümlük bir oyun alanı var. Bu parkta ayrıca; mini amfi tiyatro ve yer satrancı da bulunmaktadır. 3 kilometrelik bir bisiklet parkurunun yanı sıra, Sehyan Nehri’nde kürek çekme olanağı sunan bir kürek kulübü de bulunmaktadır.

Tarih:Gezilecek Yerler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)