İçeriğe geç

Side’nin En Popüler Turistik Yerleri

Side, tatil zamanı geldiğinde turizmin önemli merkezlerinden biridir. Akdeniz sahilinde uzanan Side; deniz, kum ve güneş keyfinin yanında, Roma dönemine ait zengin kalıntıları keşfetmek için de en popüler yerlerden biridir. Hepsinin ötesinde Side; rahatlamak ve güneşin keyfini çıkarmak için de iyi bir yerdir. Yaz aylarında, buradaki bazı plajlarda adım atacak yer olmasa da, ulaşımınızı araba ile olursa, daha az kalabalık plajlar da bulabilirsiniz. Onun dışında, rotanızı Side’ye çevirmişken, turistik yerleri de göreyim diyorsanız, bu yazıda, Side’nin en popüler turistik yerlerini bulabilirsiniz.

Apollon Tapınağı

Side’de ilk yerleşim, M.Ö 1000 yılına kadar gidiyor. Ancak, M.Ö 6 yüzyıla gelindiğinde, Yunan yerleşimcilerin burada bir liman inşa etmesinin ardından, kent de gelişmeye başladı. Roma döneminde, bu şehir önemli bir ticaret merkezi haline geldi. Günümüzde, Side’nin bir ucunda, bu antik kenti tanıyabileceğiniz, Athena ve Apollon olmak üzere iki ana tapınak kalıntısı var.

Antik Tiyatro

Side’nin Antik Tiyatrosu, eski Pamfilya bölgesinin en büyüğüydü. Burası, 15.000 kişilik bir seyirci kapasitesine sahip. Günümüzde biraz bozulmuş olsa da, burası hala Roma mimarisinin önemli bir örneği. Buraya gelirseniz, İyi korunmuş kabartmaların olduğu sahne duvarlarının daha yakından incelenme fırsatını kaçırmayın.

Side Müzesi

Liman Caddesi’nde yer alan Side Müzesi, Side’nin en popüler turistik yerlerinden biri. Küçük bir müze olmasına rağmen, burada oldukça sevimli ve büyüleyici bir koleksiyon var. Ayrıca, yalnızca binayı görmek için bile iyi bir fikir olabilir.

Seleukeia Antik Kenti

Seleukeia antik kentinin kalıntıları, Bucak Seyler köyünün 1 km yukarısında yer almaktadır. Kalıntılar, büyüleyici bir kayıp zamanı gözler önüne seren  bir çam ormanı içinde yer almaktadır. Seleukeia antik kentinin tarihi hakkında pek fazla şey bilinmiyor. Burada, 1970’li yıllarda yapılan kazılarda, büyük bir hamam da ortaya çıktı.

Manavgat Şelalesi

Plajlara uzak bir yerde, keyifli bir piknik için Manavgat Şelalesi’ni görmelisiniz. Buradaki şelaleler, Toros Dağları’nın Seytan Sıradağları’nda yükselen Manavgat Nehri’ne doğrudur. Peyzajlı bir bahçenin ortasında yer alan bölge, güneşli hafta sonlarında hem yerliler hem de turistler için oldukça popüler bir ortama dönüşüyor.

Tarih:Seyahat Rehberi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇTR - Tüm Hakları Saklıdır © 2018 (İçerikler kaynak gösterilmeden farklı sitelerde yayınlanamaz!)